Co wziąć pod uwagę przy poszukiwaniach kredytów samochodowych?

Kredyty samochodowe niewątpliwie cieszą się sporym zainteresowaniem - zobacz ich ranking na www.17bankow.com. Wiele osób pragnie zakupić własne auto, niemniej jednak nie chce czekać na to, aż uda im się samodzielnie zebrać wymaganą kwotę, a nie mogą pozwolić sobie na tego rodzaju jednorazowy wydatek w danym momencie. Na rynku znaleźć można dosyć dużo ofert dotyczących właśnie kredytów samochodowych. Ważne jest jednak to, aby odpowiednio podejść do procesu poszukiwania i wiedzieć, na co należy zwracać uwagę. Niewątpliwie należy zdawać sobie również sprawę z tego, jaka jest specyfika tego rodzaju zobowiązań. Kredyty samochodowe są udzielane przez banki, a zabezpieczeniem ich spłaty jest zazwyczaj auto. Oznacza to, że jeżeli nie będziemy regulować należności, instytucja bankowa będzie uprawniona do tego, aby przejąć pojazd.

Parametry ofert kredytów samochodowych i nasza sytuacja

Bardzo istotnym elementem procesu decyzyjnego w sprawach zobowiązań finansowych jest szczegółowa analiza parametrów dostępnych na rynku ofert. Musimy zatem dokładnie zbadać, jakie warunki kredytu samochodowego mogą zaproponować nam poszczególne instytucje bankowe, a później odnieść je do naszych oczekiwań oraz możliwości. Jest to bardzo istotna kwestia, o której nie należy zapominać. W przypadku kredytów samochodowych znaczenie mają z pewnością takie elementy jak, między innymi:

  • oprocentowanie kredytu samochodowego
  • koszty dodatkowe powiązane z kredytem samochodowym
  • okres kredytowania
  • wymagany wkład własny
  • wysokość comiesięcznych rat

To, że uzyskaną przy pomocy kredytu sumę trzeba będzie oddać, jest sprawą dosyć oczywistą. Bardzo ważne jest jednak to, aby obliczyć całkowite koszty, jakie będziemy musieli ponieść w związku z całym przedsięwzięciem. Ważne są tutaj odsetki, jakie zostaną naliczone, a także koszty o charakterze dodatkowym. Musimy również zdawać sobie sprawę z tego, że ogólnikowe informacje dotyczące kredytów takie jak chociażby reklamy, podają całkowite koszty kredytu za pomocą RRSO, opierając się na reprezentatywnym przykładzie. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania w takich przypadkach opiera się zatem na danych poglądowych, a co za tym idzie – nie musi być ona taka sama w odniesieniu do naszego przypadku. Z pewnością istotnym zagadnieniem przy kredycie samochodowym jest również kwestia wkładu własnego. Należy zorientować się, jaka kwota jest tutaj wymagana przez bank oraz czy jesteśmy w stanie ją pokryć. Musimy również zwrócić uwagę na okres kredytowania, ponieważ określa on to, ile czasu będziemy związani z tytułu danego zadłużenia. Niebagatelne znaczenie dla naszego budżetu ma również wysokość rat, które będziemy musieli uiszczać każdego miesiąca. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że należy przeprowadzić skrupulatną analizę dotyczącą naszych możliwości finansowych. Nie można bowiem zaciągać zobowiązań ponad nasze siły. Musimy mieć pewność, że będziemy w stanie terminowo regulować należności i bezproblemowo spłacić zadłużenie.

Wróć do listy artykułów