Kredyt samochodowy – najważniejsze informacje.

Kredyt samochodowy to jedna z możliwości na sfinansowanie upragnionych czterech kółek. Jest to tak zwany kredyt celowy co oznacza, że udzielany przez bank kredyt ma być przeznaczony na konkretny cel, w tym przypadku zakup samochodu. Kredyt samochodowy zwany również kredytem motoryzacyjnym może być wykorzystany zarówno na samochód nowy jak i używany.

Kredyt samochodowy nie tylko na samochód.

Wbrew powszechnemu przekonaniu za udzielony przez bank kredyt samochodowy możemy kupić również inne pojazdy. Mogą to być między innymi: motocykle, quady, skutery, maszyny budowlane, traktory, kampery, przyczepy kempingowe, a nawet łodzie motorowe, czyli tak naprawdę wszystko to, co ma silnik.

Gdzie wnioskować o kredyt?

O kredyt samochodowy można wnioskować nie tylko w banku, ale również w autoryzowanym salonie sprzedażowym danej marki. Większość salonów współpracuje z bankami, a niektóre marki samochodowe posiadają również własne banki na przykład Toyota, Fiat itp. Taka opcja daje klientom możliwość uzyskania kredytu na korzystniejszych warunkach niż w standardowym banku. Zaciągnięcie kredytu w autoryzowanym salonie samochodowym daje również możliwość negocjacji ceny auta i daj możliwość uzyskania znacznie niższej ceny.

Rodzaje kredytu samochodowego.

W praktyce istnieją aż trzy rodzaje kredytu samochodowego. Pierwszy z nich to kredyt standardowy polegający na spłacaniu co miesiąc raty kapitałowo – odsetkowej. Kredyt ten zawierany jest na okres dogodny dla kredytobiorcy, jednak minimalny okres to 6 miesięcy a maksymalny to 10 lat. W przypadku kredytu standardowego nie jest wymagana wpłata własna. Drugi rodzaj kredytu to kredyt jednoratowy oferowany tylko przez banki samochodowe. Charakterystyczna dla tego typu kredytu jest wysoka wpłata własna, wynosząca zazwyczaj 50%. Pozostałą część kredytobiorca zobowiązany jest wpłacić w określonym w umowie terminie na przykład po roku. Największą zaletą tego typu kredytów jest brak oprocentowania. Ostatni rodzaj kredytu to kredyt balonowy, który charakteryzuje się niskimi ratami. Polega to na tym, że raty pokrywają na przykład 80% wartości kredytu, a ostatnia rata stanowi 20% całości kredytu.

Kredyt samochodowy a ubezpieczenie.

Przy udzielaniu kredytu samochodowego kredytodawca wymaga ubezpieczenia zarówno samochodu jak i zaciągniętego kredytu. Najpowszechniejszym zabezpieczeniem stosowanym przez banki są cesje polisy autocasco. W praktyce wygląda to tak, że w przypadku gdy samochód ulegnie zniszczeniu to ubezpieczyciel jest zobowiązany wypłacić odszkodowanie kredytodawcy a nie kredytobiorcy. Czyli suma odszkodowania wpłynie na konto banku. Innym zabezpieczeniem jest depozyt karty pojazdu oraz jej przywłaszczenie z warunkiem zawieszającym. Oznacza to, że w przypadku nie spłacania rat kapitałowo - odsetkowych przez kredytobiorcę, bank może przejąć samochód jako swoją własność. Takie zabezpieczenie minimalizuje ryzyko niespłacania zaciągniętego kredytu.

Wróć do listy artykułów