Lokaty internetowe a bezpieczeństwo

Oszczędzanie poprzez lokaty terminowe dostępne w bankach to świadomy wybór inwestowania pozbawionego ryzyka. Polacy wciąż preferują taki rodzaj lokowania kapitału i chętniej sięgamy po ranking korzystnych lokat bankowych niż po informacje dotyczące giełdy lub inwestowania alternatywnego. Oczywiście spowodowane jest to tym, że wiele osób wciąż ma trudności z zaplanowaniem domowego budżetu i ciężko jest oszczędzić, choć niewielkie sumy pieniędzy, gdy nie potrafimy zaspokoić swoich podstawowych potrzeb. Gdy jednak uda nam się zebrać wolne środki staramy się o nie zadbać bez konieczności przejmowania się tym, że możemy zostać pozbawieni nie tylko zysku z inwestycji ale także części kapitału. Choć lokaty internetowe są produktami, które nie różnią się, pod względem bezpieczeństwa, od tych dostępnych w oddziałach banków – jednak wielu konsumentów wciąż sceptycznie podchodzi do kwestii otwierania w ten sposób rachunku i nawiązywania umowy.

Co zyskamy zakładając depozyt online?

Lokaty internetowe są coraz powszechniejsze. Wiele depozytów dostępnych jest nie tylko w oddziałach banków, ale także na stronach internetowych instytucji. Poza tym, możemy zaobserwować, że coraz więcej lokat skierowanych jest wyłącznie do klientów online.

Czy decydując się na wniosek internetowy możemy liczyć na korzystniejszą ofertę banku? Często okazuje się, że tak. Jest to spowodowane tym, że samodzielnie wybieramy odpowiednią usługę i bank nie musi w tym celu wyznaczać pracownika, który pomoże nam wypełnić formalności. Dodatkowo nie odwiedzamy oddziału banku, co również pomniejsza koszt jaki ponoszą instytucje w związku z utrzymaniem placówki. Dla banku, działalność online jest bardzo opłacalna – wiąże się to także z profitami dla konsumentów. Wyższe oprocentowanie depozytu, możliwość swobodnego monitorowania rachunku poprzez odpowiednie konto w bankowości internetowej, a także liczne promocje. Poza tym lokata internetowa to również przywilej dowolnego czasu i miejsca z którego założymy depozyt. Nie musimy zatem tracić czasu w poszukiwaniu placówki banku, a sama procedura związana z założeniem lokaty to zaledwie kilka minut.

Korzystaj bezpiecznie z bankowości online

Młodzi ludzie chętniej korzystają z wszelkich wniosków internetowych, jest to dla nich bardzo naturalne i co najważniejsze wygodne. Wciąż jednak możemy spotkać się z opiniami, że udostępnianie swoich danych osobowych i nawiązywanie współpracy przez internet to mało odpowiedzialne podejście do finansów. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości wystarczy dowiedzieć się w jaki sposób bank zabezpiecza dane konsumentów i jak sami możemy zadbać o to by takie działania nie okazały się niebezpieczne.

Indywidualny profil w e-bankowości chroniony jest spersonalizowanym loginem oraz hasłem, często są to dane szyfrowane. Ponadto banki często wymagają autoryzacji wszelkich akcji związanych z finansami – umożliwia to sprawdzenie czy konkretna czynność wykonywana jest przez osobę uprawnioną do tego.

Osobiście również mamy wpływ na to, by zabezpieczyć dane w internecie. Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w sprawdzony program antywirusowy. Ponadto, co jest oczywiste ale łatwo można o tym zapomnieć, nigdy nie możemy podać komukolwiek naszych danych do logowania do systemu, powinny być to informacje znane wyłącznie nam.

Wróć do listy artykułów