Badanie zdolności kredytowej przez bank a samodzielna analiza swojego budżetu

Jeśli wnioskujemy o kredyt gotówkowy, bank przeprowadza analizę naszej zdolności kredytowej. Nie oznacza to jednak, że możemy zrezygnować z samodzielnej oceny naszej sytuacji finansowej. Wszelkie czynności analityczne tego rodzaju mają na celu ustalenie, czy nasz budżet jest odpowiednio przygotowany na zobowiązanie finansowe. Trzeba pamiętać o tym, że zadłużenie jest bardzo poważną sprawą, do której musimy podejść w sposób rozsądny i odpowiedzialny. W końcu będzie trzeba co miesiąc regulować raty w ustalonych terminach.

Dlaczego bank bada zdolność kredytową?

Banki badają naszą zdolność kredytową po to, aby w pewien sposób chronić się przed nierzetelnymi, niewiarygodnymi, czy też niewypłacalnymi kredytobiorcami. Oczywiście, taka analiza jest obarczona pewnym ryzykiem błędu, niemniej jednak instytucje bankowe wykorzystują takie narzędzia, jakie mają do swojej dyspozycji. Weryfikacja zdolności kredytowej ma również na celu ochronę potencjalnych kredytobiorców przed zaciągnięciem zobowiązania, które przekracza ich możliwości spłaty zadłużenia. Wiele osób postrzega tę procedurę jako utrudnienie, niemniej jednak ma ona uzasadnione podstawy. To, jak będzie przebiegać cały proces, zależy od schematów postępowania wypracowanych przez konkretny bank.

Dlaczego należy samodzielnie przeanalizować swoje finanse?

Samodzielna analiza swojej sytuacji finansowej jest konieczna, ponieważ tylko my znamy wszelkie detale dotyczące własnego budżetu. Bank nie ma dostępu do wszystkich informacji, a poza tym pewne okoliczności towarzyszące go po prostu nie interesują. Mogą one natomiast mieć spore znaczenie z naszej indywidualnej perspektywy. Musimy więc kompleksowo podejść do sprawy i przeprowadzić odpowiednie kalkulacje, a także dokładnie przemyśleć wszelkie zagadnienia, które mogą mieć znaczenie dla naszego budżetu w kontekście kredytu gotówkowego.

Co ma znaczenie z perspektywy naszego budżetu?

Ważne jest to, ile zarabiamy, czy nasze przychody są regularne, a także ile wydajemy. Musimy zatem dokładnie przyjrzeć się szczegółom naszych dochodów i wydatków. Trzeba tutaj pamiętać o tym, aby opierać się na stosownej dokumentacji. Przypuszczenia i domysły mogą być zawodne, a poza tym analiza powinna być skrupulatna. Jeśli chodzi o weryfikację zdolności kredytowej, znaczenie ma dodatkowo również nasza historia zobowiązań. Bank na jej podstawie przygląda się temu, jak w przeszłości wywiązywaliśmy się z obowiązków związanych z zadłużeniem. Jeśli nie mamy nic takiego na koncie, wówczas – wbrew pozorom – wcale nie jest to atrakcyjna dla banku sytuacja. W końcu brak historii kredytowej oznacza, że ma on do dyspozycji mniej informacji o naszym przypadku.

Wróć do listy artykułów