Co to jest lokata bankowa

W dzisiejszych czasach gdzie pokusy spotykane są na każdym kroku, wszystko zachęca do wydawania pieniędzy i do realizowania wszystkich zachcianek nawet kosztem drogich pożyczek, o oszczędzaniu często myślimy, ale przede wszystkim powinniśmy je praktykować. Lokaty bankowe to pomoc dla osób, które dopiero chcą zacząć oszczędzać, ale i dla tych którzy już to robią.

Decydując się na oszczędzanie pamiętajmy o tym, że oszczędzanie pozwoli nam na więcej, dzięki niemu będziemy mogli pozwolić sobie na realizację celów nieosiągalnych przy bieżącej konsumpcj,

oszczędzanie jest sposobem na jeszcze większe oszczędzanie, nie biorąc kredytów dodatkowo oszczędzamy - gdy kupimy za własną gotówkę odpadają takie koszty jak prowizje, odsetki itp.

Podejmując decyzję o oszczędzaniu preferowane jest odkładanie zaoszczędzonych pieniędzy w bezpieczny sposób. Dlatego powinniśmy decydować się tylko na proste, nieskomplikowane produkty jak konta oszczędnościowe lub lokaty bankowe. Wielu z nas szerokim łukiem unika innych sposobów lokowania pieniędzy, czyli obligacji, funduszy inwestycyjnych, polisolokat czy akcji.

Co to jest lokata bankowa?

Jet to jeden z wielu produktów bankowych. Służy on lokowaniu oszczędności w celu ich pomnażania. Jeśli mamy nadwyżki środków powinniśmy je zdeponować na lokacie, by za jakiś czas osiągnąć gwarantowany zysk. Jest to bardzo dobry sposób zabezpieczenia pieniędzy przed utratą ich wartości. Doskonale wiemy o tym, że jeśli nasze oszczędności będą leżeć na nieoprocentowanym koncie lub w tak zwanej skarpecie powinniśmy pamiętać o tym że kiedyś za tę samą kwotę kupimy zdecydowanie mniej towarów lub usług. Na skutek inflacji czyli inaczej wzrostu cen nasze pieniądze tracą na wartości. W sytuacji kiedy oprocentowanie lokaty przewyższa inflację nasze pieniądze nie stracą swej wartości. W sytuacji gdy oprocentowanie lokaty jest niższe niż wskaźnik inflacji to najprawdopodobniej za posiadaną kwotę już niebawem kupisz mniej towarów i usług, które kupić możesz dziś.

Lokata to propozycja najbardziej korzystna dla oszczędzających. Jak się okazuje przy kredytach czy też kartach kredytowych narażeni jesteśmy na koszty czyli odsetki oraz prowizje, podobnie jak przy kontach gdzie opłaty są dość wysokie. W większości produktów bankowych klient płaci bankowi. Jednak w przypadku lokaty sytuacja jest odwrotna, gdyż to bank płaci klientowi.

Udzielanie kredytów oraz pożyczek zawsze kojarzy się z działalnością banków. Jednak w przypadku lokat to właśnie my pożyczamy pieniądze bankowi. A zgodnie z pożyczaniem muszą wówczas pojawić się odsetki. Bank będzie płacił je za to, że pożyczyliśmy mu pieniądze. Są one wynagrodzeniem dla nas za to, że daliśmy bankowi określoną kwotę do dyspozycji.

Jak się okazuje lokaty są bardzo starym i bardzo powszechnym sposobem inwestowania nadwyżek pieniędzy. Powiedzenie "pewne jak w banku" nie zawsze się sprawdza , ale jest świetnym określeniem wobec lokat bankowych. Gdyż mamy tu gwarancję odsetek, a także brak ryzyka utraty własnego kapitału.

Wróć do listy artykułów