Co wpływa na sytuację kredytobiorców zamierzających kupić mieszkanie?

Rok 2020 to jeden z ciekawszych okresów na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, szczególnie dla kredytobiorców charakteryzujących się pozytywną zdolnością kredytową. Jakie czynniki wpływają na sytuację kredytobiorców pragnących zainwestować w nieruchomość?

Aktualna polityka monetarna zniechęca absolutnie do oszczędzania, a propozycje lokat bankowych wzbudzają uśmiech politowania wśród inwestorów indywidualnych. Jedyna opcja to kredytowanie, ale najczęściej porządnych inwestycji. Nieruchomość, pomimo panującego kryzysu gospodarczego sprawdza się w dalszym ciągu, jako długoterminowa lokata kapitału. Historycznie niskie stopy procentowe obniżają koszty zobowiązania i to nie tylko nowym kredytobiorcom, ale również obecnym. To w pewnym sensie bezpłatna opcja restrukturyzacyjna.

W ostatnim czasie wiele banków podniosło limity dotyczące wkładu własnego. Z poziomu ustawowego wynoszącego 20% do nawet 30%, bez opcji ubezpieczenia niskiego wkładu. Ograniczenie ryzyka w sektorze bankowości detalicznej jest wyraźne. Potwierdza to również skala ogromnej przeceny banków na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Mieszkań w Polsce brakuje i to w znaczącej skali. Na rynku nie funkcjonują żadne sensowne programy rządowe wyrównujące szanse na pierwszą nieruchomość. Rygorystyczne normy analizy zdolności kredytowej usuwają niedoświadczonych flipperów, spekulantów. Można założyć, że ceny nieruchomości się stabilizują, ale z wielkim prawdopodobieństwem nie wejdą w długoterminowy trend spadkowy. Deweloperzy marketingowo podnoszą ceny mieszkań, natomiast po kontakcie klient otrzymuje rabat urealniający transakcję, co pozwala na optymalizację sprzedaży.

W Polsce panuje tendencja praktycznie nieustanna do przenoszenia się z mniejszych do większych ośrodków miejskich, co wręcz wymusza utrzymywanie się cen nieruchomości na stabilnych, rosnących poziomach. Brakuje już dobrych terenów, działek do realizacji inwestycji deweloperskich. Praktycznie każdy uznany deweloper prowadzi regularny skup ziemi i to często po mocno zawyżonych stawkach.

Kredyt dostanie ten, który może go spłacić

Tani kredyt hipoteczny to duża pokusa. Banki nie udzielają już zadłużenia długoterminowego w walutach obcych, więc odpada aspekt spekulacyjny. Pamiętaj, że po kredyt hipoteczny sięgnie tylko gospodarstwo domowe ze stabilną sytuacją dochodową. Banki mniej przychylnie patrzą na przedsiębiorców funkcjonujących w usługach, ryzykownych sektorach (turystyka, rekreacja, organizacja eventów).

Wróć do listy artykułów