Co wziąć pod uwagę przy poszukiwaniach kredytów samochodowych?

Kredyty samochodowe niewątpliwie cieszą się sporym zainteresowaniem. Wiele osób pragnie zakupić własne auto, niemniej jednak nie chce czekać na to, aż uda im się samodzielnie zebrać wymaganą kwotę, a nie mogą pozwolić sobie na tego rodzaju jednorazowy wydatek w danym momencie. Na rynku znaleźć można dosyć dużo ofert dotyczących właśnie kredytów samochodowych. Ważne jest jednak to, aby odpowiednio podejść do procesu poszukiwania i wiedzieć, na co należy zwracać uwagę. Niewątpliwie należy zdawać sobie również sprawę z tego, jaka jest specyfika tego rodzaju zobowiązań. Kredyty samochodowe są udzielane przez banki, a zabezpieczeniem ich spłaty jest zazwyczaj auto. Oznacza to, że jeżeli nie będziemy regulować należności, instytucja bankowa będzie uprawniona do tego, aby przejąć pojazd.

Parametry ofert kredytów samochodowych i nasza sytuacja

Bardzo istotnym elementem procesu decyzyjnego w sprawach zobowiązań finansowych jest szczegółowa analiza parametrów dostępnych na rynku ofert. Musimy zatem dokładnie zbadać, jakie warunki kredytu samochodowego mogą zaproponować nam poszczególne instytucje bankowe, a później odnieść je do naszych oczekiwań oraz możliwości. Jest to bardzo istotna kwestia, o której nie należy zapominać. W przypadku kredytów samochodowych znaczenie mają z pewnością takie elementy jak, między innymi:

  • oprocentowanie kredytu samochodowego
  • koszty dodatkowe powiązane z kredytem samochodowym
  • okres kredytowania
  • wymagany wkład własny
  • wysokość comiesięcznych rat

To, że uzyskaną przy pomocy kredytu sumę trzeba będzie oddać, jest sprawą dosyć oczywistą. Bardzo ważne jest jednak to, aby obliczyć całkowite koszty, jakie będziemy musieli ponieść w związku z całym przedsięwzięciem. Ważne są tutaj odsetki, jakie zostaną naliczone, a także koszty o charakterze dodatkowym. Musimy również zdawać sobie sprawę z tego, że ogólnikowe informacje dotyczące kredytów takie jak chociażby reklamy, podają całkowite koszty kredytu za pomocą RRSO, opierając się na reprezentatywnym przykładzie. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania w takich przypadkach opiera się zatem na danych poglądowych, a co za tym idzie – nie musi być ona taka sama w odniesieniu do naszego przypadku. Z pewnością istotnym zagadnieniem przy kredycie samochodowym jest również kwestia wkładu własnego. Należy zorientować się, jaka kwota jest tutaj wymagana przez bank oraz czy jesteśmy w stanie ją pokryć. Musimy również zwrócić uwagę na okres kredytowania, ponieważ określa on to, ile czasu będziemy związani z tytułu danego zadłużenia. Niebagatelne znaczenie dla naszego budżetu ma również wysokość rat, które będziemy musieli uiszczać każdego miesiąca. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że należy przeprowadzić skrupulatną analizę dotyczącą naszych możliwości finansowych. Nie można bowiem zaciągać zobowiązań ponad nasze siły. Musimy mieć pewność, że będziemy w stanie terminowo regulować należności i bezproblemowo spłacić zadłużenie.

Wróć do listy artykułów