Czym jest zdolność kredytowa?

Niektóre gospodarstwa domowe bez problemu otrzymują kredyty gotówkowe na solidnych warunkach finansowych, natomiast inni pożyczkobiorcy są odrzucani przez banki, a nawet niektóre parabanki. Czym jest spowodowania tak duża dysproporcja? Chodzi przede wszystkim o potencjał zdolności kredytowej. Praktycznie każdy pożyczkodawca analizuje swojego klienta pod względem dochodów i innych czynników. Dlaczego się to robi? W artykule poznasz kilka najważniejszych wskazówek właśnie z tego obszaru.

Jak podchodzić do zdolności kredytowe?

Obecnie nowocześni pożyczkodawcy analizują klientów w formule od A do Z. Dlaczego? Im więcej banki detaliczne oraz parabanki wiedzą o pożyczkobiorcach, tym lepiej potrafią dopasować do nich ofertę i wpłynąć potrzebę posiadania krótkoterminowego zobowiązania finansowego. Zdolność kredytowa to po prostu potencjał do spłaty rat przez twoje gospodarstwo domowe. Zdolność kredytowa zależy w dużym stopniu od dochodu, ale również od stabilnej umowy o pracę. Dla przykładu dobra umowa o pracę przy stosunkowo niskim dochodzie i tak daje ci dużą przewagę na rynku kredytowym, ponieważ pożyczkodawca wie, że masz stały dochód. Po porównaniu twoich wydatków instytucja wie, na co tak naprawdę możesz sobie pozwolić i jakie obciążenia przyjąć na siebie. Pożyczkodawcy przyglądają się również specyfice dotychczasowych spłat rat przez klientów. Jeżeli miałeś nieprzyjemności lub ociągałeś się ze spłatą wcześniejszych zobowiązań z różnych powodów twój rating kredytowy poleci w dół. Musisz zatem pomyśleć o zdolności kredytowej praktycznie za każdym razem, kiedy zaciągasz kredyt gotówkowy. Nie pozwalaj sobie absolutnie na żadne błędy, bo zdolność kredytowa to współcześnie dość poważny kapitał ekonomiczny. Możliwość zaciągnięcia taniego kredytu gotówkowego jest w wielu sytuacjach po prostu na wagę złota.

Warto budować pozytywną zdolność kredytową

Na pewno zrozumienie potencjału zdolności kredytowej w gospodarstwie domowym ma fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa ekonomicznego podczas podpisywania umowy z bankiem detalicznym lub parabankiem. Nad zdolnością kredytową warto pracować, bo w pewnych sytuacjach kredyt gotówkowy to po prostu narzędzie niezbędne, znacząco podnoszące wydajność niektórych zakupów.

Wróć do listy artykułów