Czym są autobanki?

Brak atrakcyjnych ofert kredytowych na zakup samochodu skłonił producentów samochodów do otwierania własnych banków(autobank lub bank samochodowy) w celu przejęcia rynku autokredytów. Obecnie w kraju czołowym autobankiem jest Volkswagen Bank. Z kolei Banque PSA Finance posiada w ofercie kredyty na kupno samochodów marek Peugeot i Citroen. Autobankiem jest także RCI Bank Polska SA, który sprzedaje kredyty na zakup samochodów Grupy Renault. Współcześnie w Polsce własnymi bankami może pochwalić się większość liczących się na świecie producentów jak:

  • General Motors,
  • Toyota,
  • Ford,
  • Volkswagen,
  • DaimlerChrysler,
  • Fiat.

Oczywiście sytuacja banków samochodowych jest uzależniona od wyników sprzedaży koncernów. Konkurencją dla autobanków nie są banki uniwersalne, lecz banki łączone z pośrednikami finansowymi nastawionymi na kredyty samochodowe jak Dominet Bank i PTF Bank.

Volkswagen Bank Polska oferuje kredyty na zakup nowych samochodów marek Volkswagen Group, czyli Audi, SEAT-a, Skody oraz Volkswagena. Kredyt mogą uzyskać osoby fizyczne jak i podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Prowizja bankowa (w wysokości 2-4,5% wartości umowy) jest spłacana w ramach rat kredytowych. Kredyt samochodowy udzielany przez autobank ma tylko jedną wadę, bo do momentu spłaty kredytu to właśnie bank jest wpisany w dowodzie rejestracyjnym jako współwłaściciel auta. Autobanki jako instytucje finansowe bezpośrednio związane z producentem danej marki mogą zaoferować więcej klientowi niż bank uniwersalny.

Współcześnie autobanki rozbudowują swoją ofertę jak np. Toyota Bank Polska S. A., który dostarcza klientom takie produkty jak konta osobiste i oszczędnościowe, lokaty, pożyczki i karty płatnicze, a nawet systemy obsługi poprzez Internet, telefon czy SMS.

Na pewno spore zainteresowanie zakupem nowych samochodów sprawiło, że autobanki notują wzrost dochodów. Sprzedaż ratalna prowadzona przez autobanki pozwala na spełnienie marzeń o posiadaniu nowego samochodu. Autobanki zajmują się również finansowaniem działalności salonów dealerskich czy sprzedażą ubezpieczeń (turystycznych, nieruchomości, NNW, assistance, ochrony prawnej i zdrowotne). Autobanki różnią się od uniwersalnych banków np. brakiem oddziałów czy placówek(jak Volkswagen Bank Polska S.A.). Zwykle jedynym udziałowcem autobanku jest producent samochodów (np. Toyota Bank Polska S. A.). Banki samochodowe oferują kredyty zarówno na nowe jak i używane pojazdy (których historia, prze historia, przebieg i stan techniczny zostały bieg i stan techniczny zostały sprawdzone).

Kredyt samochodowy w autobanku to zwykle produkt tańszy dzięki niższemu oprocentowaniu. Dodatkowo oferują liczne atrakcyjne możliwości zakupu samochodu , a w tym możliwość skorzystania z rat balonowych (co pozwala na wymianę pojazdu na nowy co kilka lat). Zaletą korzystania z autobanku jest też załatwienie wszystkich formalności na miejscu, czyli w salonie samochodowym.

Wróć do listy artykułów