Dlaczego kredyty gotówkowe są drogie?

Kredyty gotówkowe są drogie ponieważ są obciążone większym ryzykiem dla banków ze względu na minimalizm badania zdolności kredytowej klienta, ale nie tylko, zobacz co składa się na koszt kredytu na kredyty-gotowkowe.portalbankowy.info.

Po pierwsze banki nie mają pewności spłaty zobowiązania przez klienta. Kredyty gotówkowe są udzielane zazwyczaj na podstawie dowodu osobistego oraz zaświadczenia o jakimkolwiek dochodzie. Bank nie sprawdza dogłębnie sytuacji kredytobiorcy ani na co przeznaczy otrzymane pieniądze, wszak jak sama nazwa mówi kredyty gotówkowe to takie gdzie klient otrzymuje gotówkę i w zasadzie może ją przeznaczyć na dowolne cele konsumpcyjne. Dodatkowo kredyty gotówkowe nie są w żaden sposób zabezpieczone tak jak na przykład kredyty hipoteczne w postaci nieruchomości.

Innym powodem wysokich kosztów otrzymania kredytu gotówkowego jest krótki okres kredytowania i stosunkowo niska kwota. Przy niskiej kwocie kredytu bank nie ma za bardzo od czego naliczyć oprocentowania a czynności musi podjąć zazwyczaj w większości tak jak w przypadku kredytów na dłuższy termin i większe pieniądze, w ten sposób banki chcą więcej zarobić częściej obracając tymi samymi pieniędzmi i przy okazji pobierając całkiem sporą prowizję za każdym razem wzięcia takiego kredytu.

No i po trzecie kredyty gotówkowe są kierowane do bardzo różnych ludzi, bez zbytniego wgłębiania się w ich historię kredytową. Oznacza to że pieniądze może dostać ktoś niekoniecznie odpowiedzialny w wyniku czego otrzymanie z powrotem pieniędzy nie jest całkiem oczywiste. Inaczej to wygląda w przypadku kredytów gdzie dokładnie jest badana historia konta klienta oraz spłaty wcześniejszych zobowiązań.

Kredyty gotówkowe nie są oczywiście najdroższym źródłem pozyskiwania pieniędzy ponieważ są ciągle regulowane przez odgórne przepisy tak jak wszystkie inne kredyty i na przykład ich wysokości jest uzależniona od stóp procentowych ustalanych przez Narodowy Bank Centralny. Znacznie droższą opcją są pożyczki w różnego rodzaju instytucjach parabankowch gdzie oprocentowanie może przekraczać nawet kilkaset procent w skali roku. W przypadku pożyczek przepisy nie są tak regulowane. Ponadto pożyczki przeważnie jest łatwiej uzyskać ponieważ wystarczy tylko dowód osobisty. Oczywiście w przypadku braku spłaty pożyczki tak samo jak w przypadku kredytów do drzwi może zapukać komornik.

Wróć do listy artykułów