Dlaczego lokaty bankowe?

Kiedy wpłacamy nadwyżkę pieniędzy na lokatę terminową, zarabiamy na oprocentowaniu. Najniższa kwota lokaty jest określana przez bank, w którym zawierana jest umowa depozytowa. Oszczędzać można przez wiele miesięcy, wybór jest dość duży, im dłuższy jest okres oszczędzania tym więcej można zarobić z odsetek. Po zakończeniu okresu w którym trwa lokata otrzymuje się wpłacony kapitał z zarobionymi odsetkami. W niektórych bankach po zerwaniu lokaty przed terminem otrzymuje się odsetki z kapitałem zarobionym w każdym pełnym miesiącu, jaki pieniądze były w danej lokacie. Lokaty bankowe można zakładać przez internet, niektóre banki za założenie takiej lokaty proponują wyższe oprocentowanie gdyż jest to dla nich zdecydowanie bardziej opłacalne, kiedy nie muszą obsługiwać klienta, tylko może zrobić to maszyna.

Lokaty bankowe czy konto oszczędnościowe?

Lokaty depozytowe są produktem tak prosty, że nie powinno być tam żadnych haczyków. Jeśli udaje się dotrzymać depozyt do końca umówionego czasu bank wypłaci umówione odsetki, a jeśli nie, klient może liczyć tylko i wyłącznie na zwrot pieniędzy, bez zarobku. Jedynym zaskoczeniem tutaj może być wysokość oprocentowania, jeśli jest to lokata i cena pieniądza nie zmieni się gwałtownie, w innym przypadku zaskoczenia raczej nie można oczekiwać. Dużo więcej skomplikowane są konta oszczędnościowe, funkcjonowanie można zamknąć jednak w zaledwie kilku punktach, które kierują działaniami tej formy oszczędzania. Na takie konto można wpłacać pieniądze o każdej porze dnia i nocy, nie ma określonej kwoty, a odsetki zależą od oprocentowania oraz od tego, czy w ciągu okresu rozliczenia zmienił się rachunek. Na pierwszy rzut oka, mimo, że wstępnie skomplikowane zagadnienia, po wyjaśnieniu stają się banalne, to mogą czymś zaskoczyć. Regulaminy i cenniki sprawiają czasem miłe, i niemiłe niespodzianki. Z kont o charakterze oszczędnościowym można zazwyczaj podejmować pieniądze bez żadnej prowizji tylko raz w miesiącu. Nie wszystkie banki jednak to stosują. Niektóre banki pozwalają na dokonanie bez opłat dowolnej ilości przelewów. Niektóre banki pozwalają na wykonywanie dowolnej ilości przelewów na swoje konto osobiste, warto zwracać na to uwagę przy zakładaniu konta, aby można było czuć tą elastyczność i poczucie wolności. Nawet taki produkt jak konto może skomplikować wszystko. Czasem lepiej nie podchodzić do banku, czy jakichkolwiek działań bez kalkulatora albo ekonomisty. Zmienne oprocentowanie produktu oznacza ryzyko. Ryzyko oddala się dopiero gdy stawka oprocentowania powiązana jest ze wskaźnikiem, który jest obiektywny. Niektóre banki dla swych klientów organizują co jakiś czas aukcje lokat. By wziąć w czymś takim udział trzeba najpierw wpłacić pełną kwotę depozytu na ROR, złożyć odpowiednią ofertę i czekać, czy tylko nie zostanie przyjęta. Bardzo niekorzystny jest także piętnastodniowy termin, na który przyjmowane są lokaty. Ponieważ aukcje kończą się dnia kolejnego od ich rozpoczęcia nie dają się płynnie przenieść środki z jednej lokaty na drugą.

Podsumowanie...

Ostatecznie uważam, że nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy lokaty bankowe czy konta oszczędnościowe są bardziej korzystne. Należy zobaczyć, zaobserwować swój tryb pracy i spróbować przeliczyć co będzie bardziej korzystne. Lokaty są dużo lepsze, kiedy ma się stały dochód, zna się swoje wydatki i wie się, że nie trzeba będzie wyciągać pieniędzy ze schowka, jednak nie każdy może sobie na coś takiego pozwolić.

Wróć do listy artykułów