Jak wybrać korzystną lokatę

Decydując się na lokatę warto przed podpisaniem umowy zapoznać się z kilkoma ofertami, aby wybrać tą najlepszą. Należy przede wszystkim nie dać się nabrać na ciekawe reklamy i dziwne oferty. Można zamiast zarobić stracić sporo pieniędzy. Wybierając najbardziej korzystna ofertę trzeba zwrócić uwagę na kilka zasadniczych cech danej lokaty.

Przy wyborze lokaty bankowej warto sprawdzić jakie jest jej oprocentowanie. Im wyższe tym większą sumę pieniędzy uda nam się zaoszczędzić po okresie skończenia umowy. Bardzo korzystne są lokaty, które dają nam oprocentowanie w skali rocznej około 5%. Taka lokata jest już bardzo korzystna i godna uwagi. Bardzo ważny w wyborze lokaty jest także sam charakter oprocentowania. Ważne jest, czy jest ono stałe, czy też zmienne. Przy stałym już podczas podpisywania umowy będziemy wiedzieć ile zarobimy. Decydując się na oprocentowanie zmienne, z biegiem czasu może się ono zmieniać i nie będziemy wiedzieć od razu ile zarobimy po wypełnieniu całego okresu lokaty.

Oprocentowanie

Ważnym czynnikiem podczas wybierania oferty jest częstotliwość kapitalizacji odsetek. Bardziej korzystna jest jak najczęstsza kapitalizacja odsetek. Taka kapitalizacja powiększa ilość pieniędzy jaka znajdzie się na naszym indywidualnym koncie klienta. Im więcej pieniędzy na koncie tym większy zysk uda nam się uzyskać. Bardzo ważny jest też okres trwania depozytu. Należy także zwrócić uwagę na to, czy będziemy mogli wydłużyć lokatę o określony okres czasu, czy też będzie to nie możliwe. Ważne jest, aby lokata długoterminowa miała większe oprocentowanie niż lokata krótkoterminowa. Tylko wtedy będzie nam się opłacała. Bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę na średnią oprocentowania wybranej przez nas lokaty poprzez cały czas na jaki zostanie ona zawarta. Jeśli decydujemy się na lokatę progresywną w szczególności powinniśmy to sprawdzić. Średnia arytmetyczna z całego okresu naszej umowy pozwoli nam określić, czy lokata jest godna uwagi.

Wybierając lokatę powinniśmy także sprawdzić jak jest w przypadku podatku od zysku. Lokata, która zwalnia z podatku pozwoli nam więcej zarobić, co ma ogromne znaczenie. W końcu zakłada się lokaty po to, aby zarobić. Podatek stanowi aż 19% zysku i jeśli znajdziemy lokatę, która nas z niego zwolni uda nam się więcej zarobić. Koniecznie musimy dowiedzieć się, czy mając umowę, będziemy mogli skorzystać z innego produktu jaki ma w swojej ofercie bank, czy będziemy mogli go wybrać dopiero po zakończeniu jednej umowy. I ostatnia bardzo istotna kwestia podczas wyboru lokaty. Pamiętajmy, aby zawsze bardzo dokładnie przeczytać podpisywaną umowę.

Wróć do listy artykułów