Jak zaciągnąć kredyt i nie żałować?

Zaciągnięcie kredytu w obecnych czasach nie jest niczym przesadnie skomplikowanym. Można pożyczyć pieniądze w zasadzie na każdy cel. Mowa tu zarówno o takich sprawach, jak wakacje za granicą czy najnowszy samochód, ale także tych mniej przyjemnych wydatkach, takich jak konieczność zakupu drogich leków czy nagła naprawa jakiejś znacznej usterki. Kredyty gotówkowe dają nam wiele możliwości rozwoju, zażegnania konfliktów oraz podniesienia poziomu naszego życia. Zanim jednak zdecydujemy się na taki krok, warto zapoznać się z kilkoma sugestiami dotyczącymi wymagań, jakie stawiają przed nami banki, a także radami na temat tego, jak zaciągnąć kredyt i nie żałować.

Najważniejszą kwestią, która warto przeanalizować, zastanawiając się nad pożyczeniem pieniędzy z banku, jest nasza zdolność kredytowa. Kredyty gotówkowe wymagają bowiem, co jest oczywiste, regularnego spłacania. Aby bank miał pewność, że jesteśmy w stanie co miesiąc spłacać określoną sumę, musimy posiadać stałe źródło dochodu. Zwykle jest potrzebna deklaracja pracodawcy na temat naszych zarobków. Jest jednak opcja zaciągnięcia kredytu bez zaświadczenia o zarobkach. Mowa wtedy oczywiście o nieco mniejszej kwocie, ale za to nie wymaga to od nas umowy o pracę - może być to umowa zlecenie lub umowa o dzieło. Ponadto możliwość ta wyklucza dużą część formalności, przez co kredyty gotówkowe bez zaświadczenia o zarobkach są dużo łatwiejsze do wzięcia.

Kolejną istotną rzeczą jest nasza historia kredytowa. Jeśli w przeszłości wszystkie zobowiązania spłacaliśmy regularnie i nie pojawiły się żadne nieścisłości czy niedomówienia w tej kwestii, bank będzie dużo bardziej przychylny do naszej prośby o udzielenie kredytu. Jeśli jednak nasza przeszłość nie jest taka kolorowa i na przykład bank musiał egzekwować dług przy pomocy komornika, wtedy zaczynają się schody, a prawdopodobieństwo zaciągnięcia kredytu spada. Kredyty gotówkowe zależą więc w dużej mierze od tego, jak spisywaliśmy się przy uiszczaniu należności dawniej.

Przed pójściem do banku… cóż, powinniśmy przede wszystkim wiedzieć, do którego się udać. Tak się składa, że żyjemy w czasach, w których banki mają w zanadrzu mnóstwo różnych ofert. Jest ich tyle, że każdy, niezależnie od zarobków, potrzeb i możliwości, powinien znaleźć coś dla siebie. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na przeanalizowanie ofert, aby kredyty gotówkowe, które zaciągamy, były dla nas jak najbardziej korzystne. Ważna jest przy tym olbrzymia roztropność, a także zdrowy rozsądek. Nie powinniśmy podejmować decyzji pod wpływem impulsu, bowiem nie zawsze jest to najlepszy doradca. Dobrze jest także zasięgnąć porady zaprzyjaźnionych pracowników banków lub bliskich osób, które znają się na kredytach. Jeśli nie mamy takowych pod ręką - możemy także zaufać pracownikom banku, w którym chcemy zaciągnąć kredyt. Bądźmy jednak ostrożni i uważnie czytajmy wszystkie warunki umowy.

Wróć do listy artykułów