Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu na samochód?

W przypadku, gdy chcemy kupić samochód, ale nie mamy jednak wystarczającej puli gotówki, jesteśmy zmuszeni do wzięcia pożyczki, jak się okazuje wielu z nas boi się podjęcia takiej decyzji z uwagi na to że kredyt zaciągany jest na kilka długich lat. W takim przypadku mamy dwie drogi, pożyczamy pieniądze od kogoś znajomego, lub też zaciągamy kredyt w banku. Jeśli decydujemy się na kredyt z banku, to musimy liczyć się z kosztami dodatkowymi których jest jak się okazuje sporo. Są to przede wszystkim : ubezpieczenie kredytu, odsetki, często pobierane są tez opłaty za rozpatrzenie wniosku o kredyt i prowizje za wycenę własności, którą chcemy zastawić. Niemniej jednak z wzięciem kredytu wiąże się sporo formalności bez których żaden bank nie udzieli nam kredytu. A zatem do banku będziemy musieli udać się zaopatrzeni w plik dokumentów.

Jakie dokumenty wymagają banki przy kredycie na samochód nowy jak i używany?

Najważniejszym dokumentem jaki będzie nam potrzebny do zaciągnięcia standardowego kredytu samochodowego będzie dokument identyfikując kredytobiorcę oraz dokumenty samochodu. Warto wcześniej zapoznać się z listą takich dokumentów aby moc przygotować je sobie odpowiednio wcześniej.

Chcąc zaciągnąć kredyt na zakup auta musimy być świadomi tego, że po pierwsze bank będzie wymagał ubezpieczenia samochodu, na który chcemy wziąć kredyt. Warto pamiętać, że nie jest to tylko podstawowe ubezpieczenie oc , ale też autocasco które dla banku będzie bardzo istotne. A to znacznie podnosi koszty, dla kredytobiorcy gdyż jak wiemy takie ubezpieczenie to spory wydatek. Banki wymagają także przeważnie cesji praw z polisy ubezpieczenia w celu dodatkowego zabezpieczenia kredytu. Takie ubezpieczenie jest konieczne, gdyż bank jest właścicielem samochodu. W chwili, gdy na samochód jest wzięty kredyt. Musimy być świadomi tego że gdyby coś stało się z samochodem, to do odpowiedzialności zostałby pociągnięty bank.

Po drugie niezbędne będzie zaświadczenie o zarobkach. Najlepiej dla nas, jeśli mamy stała pracę i dostajemy, co miesiąc stały dochód wówczas jesteśmy dla banku bardzo wiarygodni. Bank powie nam, jaką największa pulę gotówki możemy dostać. Oczywiście ostateczna wysokość zaciągniętego kredytu zależna jest od wysokości naszych miesięcznych dochodów. Jeśli nie mamy, według banku dochodów wystarczających, do zaciągnięcia kredytu, możemy ewentualnie skorzystać z opcji kredytu pod zastaw, co również jest dla nas dobrym rozwiązaniem. Oznacza to, że jeśli nie spłacimy kredytu, to bank będzie mógł zlicytować zastawioną rzecz. W przypadku kredytu pod zastaw, ważne jest posiadanie dokumentu potwierdzającego wartość rzeczy, którą chcemy zastawić. Jeśli jednak takiego dokumentu nie posiadamy, musimy skorzystać z pomocy rzeczoznawcy, co wiąże się z dodatkowymi kosztami dla nas.

Musimy też wiedzieć o tym, że korzystniej jest zaciągnąć kredyt na nowe auto, niż na samochód używany. Z uwagi na to, że w przypadku pożyczki na auto używane dostaniemy wyższe oprocentowanie i będzie to dla nas rozwiązanie mniej korzystne. Podsumowując, do banku musimy zabrać dowód potwierdzający naszą tożsamość, zaświadczenie o zarobkach, lub też zaświadczenie o wartości rzeczy, którą chcemy zastawić. Może się zdarzyć że w zależności od banku dokumenty te będą różne to znaczy każdy bank może mieć swoje dodatkowe dokumenty jakich może od nas zażądać. Warto też zapoznać się z ofertami różnych banków ponieważ w każdym z nich te oferty mogą się od siebie różnić i jedna może być bardziej korzystana od drugiej.

Wróć do listy artykułów