Kiedy przydaje się raport BIK?

Raport Biura Informacji Kredytowej (BIK) skupia informacje o wszystkich zobowiązaniach w jednym miejscu i pozwala na poprawę wiarygodności ekonomicznej w oczach kredytodawców. Pojedynczy raport BIK to koszt 39 złotych. Czy warto sięgnąć po takie dane? Zobacz co o tym myślą specjaliści z PortalBankowy.info.

Dlaczego raport BIK to przydatne narzędzie?

W raporcie BIK zobaczysz własny scoring w skali punktowej od 0-100. 80 punktów uzyskanych w raporcie BIK uważa się za ocenę bardzo dobrą umożliwiającą bezproblemowe korzystanie z zadłużenia konsumpcyjnego. Śledzenie własnego raportu jest bardzo ważne również z powodów prewencyjnych. Dlaczego? Jeżeli korzystasz z różnych kredytów gotówkowych w wielu placówkach bankowości detalicznej, czy w parabankach narażasz się na przypadkowe, negatywne wpisy. Poza tym raport BIK jasno pokazuje twoje zobowiązania, więc dowiesz się, czy przypadkiem ktoś nie zaciągnął kredytu gotówkowego na dane gospodarstwa domowego. Kradzież tożsamości to niestety coraz powszechniejszy problem, z którym walczy się głównie przez zakazanie produkcji kolekcjonerskich dowodów osobistych. To jeden z najnowszych pomysłów. Nie wiadomo, czy odniesie sukces. W poprzednim roku odnotowano ponad 1000 przypadków kradzieży tożsamości. Z każdym rokiem skala podobnych przestępstw rośnie. Zapoznanie się z raportem BIK za niewielkie pieniądze to szansa na spokojny sen.

Jaka ocena daje bezproblemowy dostęp do kredytu konsumpcyjnego?

Raport BIK praktycznie od razu pokazuje, czy jest sens ubiegania się o kredyt gotówkowy w konkretnej placówce. Pamiętaj, że niektóre banki nie posługują się tylko bazami BIK i BIG, ale również własnymi formułami matematycznymi do optymalizacji ryzyka. Można jednak założyć, że przy ocenie w raporcie BIK od 60 do 80 punktów nie będziesz miał żadnych problemów z podpisaniem umowy. W raporcie BIK pojawia się też informacja z rejestru BIG InfoMonitor. Dzięki temu wiesz, czy nie zalegasz przypadkiem z fakturami w różnych instytucjach.

Raport BIK przydaje się nie tylko w banku, ale też w innych firmach

Raport BIK ułatwia poruszanie się na rynku kredytowym, chroni docelowo przed kradzieżą tożsamości w połączeniu z alertami BIK, podaje jednoznaczną ocenę punktową kredytobiorcy i pozwala naprawić błędy popełniane przy spłacie zobowiązań. Dzięki raportowi odkryjesz wszystkie opóźnienia w dotychczasowych płatnościach, nawet mocno przeterminowanych. W wielu przypadkach raport BIK można przedstawić nawet innym firmom, nie tylko bankom w celu potwierdzenia wiarygodności ekonomicznej.

Wróć do listy artykułów