Korzystne lokaty bankowe

Posiadając wolne środki pieniężne chcemy je rozdysponować tak, aby przyniosły jak największy zysk. Do dokonania właściwego wyboru konieczne jest zapoznanie się z wszystkimi cechami lokat mającymi wpływ na ich opłacalność. Do najważniejszych czynników mających wpływ na opłacalność lokaty to oprocentowanie(atrakcyjniejsza lokata z wyższym oprocentowaniem), okres umowy, na który jest zawierana(zazwyczaj wyżej oprocentowane są lokaty długoterminowe), okres kapitalizacji(czas po którym naliczane odsetki są dodawane do depozytu i także podlegają oprocentowaniu), ważny jest także wybór oprocentowania(stale lub zmienne).

Szukając korzystnej oferty warto zwrócić na kilka elementów. Przede wszystkim lokata musi cechować się przejrzystością(proste i jasne warunki zapobiegną nieporozumieniom). Niektóre lokaty pozwalają na założenie z niskim wkładem pieniężnym(już np. od 1000 złotych). Lokata w banku to bezpieczeństwo, gdyż w razie bankructwa banku Bankowy Fundusz Gwarancyjny zapewnia wypłatę wpłaconych pieniędzy. Dodatkowo lokata w banku ze stałym oprocentowaniem pozwala przewidzieć przyszły zysk. Warto zwrócić uwagę na rozwiązanie dotyczące wypłaty środków przed czasem(zdarza się, że bez utraty wypracowanych zysków), dobra lokata może być także szybko założona nawet online. Istnieje możliwość założenia lokaty telefonicznie, poprzez wniosek internetowy czy w oddziale banku.

Chcąc maksymalnie zyskać na założeniu lokaty należy zwrócić uwagę na oprocentowanie(im wyżej tym lepiej), okres obowiązywania lokaty(im dłuższy tym wyższy zysk), istotna jest także kapitalizacja odsetek(im częściej tym większy zysk), warto zainteresować się odnawialnością lokaty(z zachowaniem tych samych warunków).Oczywiście warto przejrzeć wszystkie warunki i klauzule umieszczone w umowie z bankiem. Na pewno lokaty charakteryzują się najmniejszym możliwym ryzykiem poniesienia straty. Warto także wziąć pod uwagę, że banki maja osobne oferty kierowane do swoich stałych klientów, ale także atrakcyjne dla całkiem nowych klientów.

Na pewno wpływ na dobrą ofertę lokaty bankowej mają takie cechy jak czas trwania depozytu, oprocentowanie lokaty oraz kapitalizacja odsetek. Zazwyczaj najpierw wyszukuje się lokaty z jak najwyższym oprocentowaniem, następnie należy wybrać czas inwestycji(ma istotny wpływ na zyski lokaty). Dodatkowo bank powinien oferować ciągłość pracy kapitału jak i szeroki wybór produktów. Szukając odpowiedniej dla siebie lokat warto skorzystać z różnego rodzaju porównywarek, które za nas ocenią opłacalność lokaty. Lokaty są wybierane zgodnie z indywidualnymi potrzebami każdego klienta.

Wybór lokaty jest indywidualną decyzją, która przyniesie satysfakcję danemu klientowi. Wybór ten zależy od wysokości wkładu, czasu depozytu czy wysokości oprocentowania. Korzyści z lokaty muszą być rozpatrywane zawsze indywidualnie.

Wróć do listy artykułów