Kredyt gotówkowy na samochód czy leasing

Decydując się na kupno auta w sytuacji kiedy nie możemy zrobić tego z własnych środków zastanawiamy się nad zaciągnięciem pożyczki która umożliwi nam ten zakup. Do wyboru mamy różnego rodzaju kredyt gotówkowe przeznaczone na dowolny cel między innym również na kupno auta, ale też typowy kredyt celowy na kupno samochodu bądź leasing. Wybór jest ogromny a my nie wiemy na co powinniśmy się zdecydować.

Kupując auto na firmę najczęściej decydujemy się na leasing gdyż wówczas jest to najtańsze rozwiązanie. Leasing jest to forma dzierżawy, czyli inaczej mówiąc wypożyczenie pojazdu. Leasing związany jest z prawem, ale nie obowiązkiem, do wykupu samochodu po zakończeniu spłaty umowy leasingowej. W tej sytuacji mamy do wyboru dwie możliwości, leasing finansowy (podobny do kredytu samochodowego), leasing operacyjny (traktowany jako usługa).

Decydując się na kredyt samochodowy musimy spełnić szereg różnych formalności. Ban będzie wymagał od nas odpowiedniej zdolności kredytowej, a także historii kredytowej. Jest to pożyczka celowa co oznacza że za pieniądze z niej możemy kupić tylko samochód bądź też inny pojazd. Ogromnym plusem tego rozwiązania, jest to że kredyt samochodowy jest jednym z najtańszych, a to za sprawą tego, że zabezpieczeniem naszego kredytu jest sam pojazd i tak naprawdę będzie on naszą własnością w 100 procentach dopiero w chwili kiedy spłacimy zaciągnięte zadłużenie. Główna różnica między kredytem samochodowym a leasingiem polega na tym, że w przypadku leasingu wymagany jest wkład własny, który może wynieść od 1 proc. wartości samochodu.

Jeżeli chcemy wybrać jedno z tych rozwiązań powinniśmy dokonać porównania tych kredytów. Dzięki temu wyodrębnimy wszystkie zalety i wady tych rozwiązań dzięki czemu łatwiej będzie nam podjąć ostateczną decyzję. Wśród korzyści związanych z korzystaniem z kredytu samochodowego wymienia się:

  • niskie oprocentowanie
  • duży wybór ofert różnych banków,
  • korzystne warunki kredytów oferowanych przez banki konkretnych marek samochodowych,
  • długi okres kredytowania.

Minusem jest jednak trudność w otrzymaniu takiego kredytu a także konieczność dopełnienia wielu formalności, łącznie z ustanowieniem zabezpieczenia spłaty. Bank który udziel nam kredytu staje się również współwłaścicielem naszego auta i pozostaje nim aż do czasu kiedy spłacimy umowę. Trudnością może być dla niektórych przede wszystkim zebranie potrzebnych dokumentów, przede wszystkim tych weryfikujących osiągane dochody, inne potrzebne dokumenty to te potwierdzające naszą tożsamość.

Wróć do listy artykułów