Kredyt gotówkowy – o czym warto wiedzieć

Nosisz się z zamiarem zaciągnięcia swojego pierwszego kredytu gotówkowego? Na co powinieneś zwrócić uwagę?

Kredyt to rozwiązanie, które przyda nam się szczególnie wtedy, gdy chcemy sfinansować większy zakup. Wśród nich może być np. zakup telewizora, samochodu, a może i mieszkania. Każde z tych rozwiązań możemy sfinansować w różny sposób. Dość dużą popularnością cieszy się np. kredyt gotówkowy. Innym rozwiązaniem są raty. Wtedy gotówka bezpośrednio nie trafia na nasze konto, a na konto sklepu, w którym dokonujemy zakupu. Jednak, jeśli wolimy otrzymać pieniądze na swoje konto, wtedy sięgnijmy po kredyt gotówkowy. Przy czym warto zaznaczyć, że raty mają zazwyczaj niższe oprocentowanie niż kredyt gotówkowy. Nie każdy jednak będzie usatysfakcjonowany ratami i postawi na kredyt gotówkowy.

Zazwyczaj tego rodzaju kredyt dostępny jest w każdym banku. Dlatego przed złożeniem wniosku warto zrobić dobre rozeznanie w tym aspekcie, zapoznając się z dostępnymi na rynku rozwiązaniami. Co ciekawe wcale nie musimy wychodzić z domu, by się z nimi zapoznać. Wystarczy przejrzeć internet. Coraz więcej banków oferuje właśnie kredyty internetowe, cały proces przenosi się więc do sfery wirtualnej. Tu przeglądamy oferty, tu składamy wniosek. Po wpłynięciu wniosku bank dokonuje jego weryfikacji. Następnie bank podejmuje decyzję, czy udzieli nam kredytu, czy też nie. Jeśli bank pozytywnie rozpatrzy nasz wniosek, pieniądze zostaną przelane na nasze konto. W przeciwnym razie pracownik banku poinformuje nas o odrzuceniu wniosku. W takiej sytuacji możemy starać się o kredyt w innej placówce.

Co jest nam potrzebne podczas składania wniosku?

Podczas składania wniosku o kredyt gotówkowy potrzebny jest nam przede wszystkim dowód osobisty, jak również dokument potwierdzający nasze dochody. Czasami bank prosi o przesłanie zamiast tego wyciągu z rachunku bankowego, który będzie dokumentował nasze ostatnie wpływy na konto. Innym razem banki wymagają zaświadczenia o zatrudnieniu oraz informacji o wysokości naszego miesięcznego wynagrodzenia, sięgającego 3 lub 6 miesięcy. Jeśli jesteśmy osobą, która przebywa na emeryturze lub rencie, wtedy zazwyczaj bank będzie wymagał od nas innych dokumentów. Podobnie, jak wtedy gdy prowadzimy własną firmę. A w jaki sposób podpisujemy umowę, jeśli robimy to przez internet? Wtedy, zazwyczaj dzieje się to za pośrednictwem firmy kurierskiej, można też odwiedzić najbliższą placówkę i tam podpisać umowę. Zazwyczaj jej wersja jest nam wcześniej przesyłana za pośrednictwem internetu, byśmy mogli się na spokojnie z nią zapoznać wcześniej. Przeczytajmy ją w całości, a jeśli coś nie jest dla nas pewne, wtedy zapytajmy pracownika banku. W ten sposób upewnimy się, że umowa, którą zawieramy rzeczywiście nam odpowiada.

Jak widać otrzymanie kredytu gotówkowego jest stosunkowo proste, wystarczy posiadanie dochodów, dowodu osobistego i tyle. Zrobić możemy to zarówno na żywo, jak i za pośrednictwem internetu. Sama procedura też jest stosunkowo prosta, wystarczy tylko wypełnić odpowiednie pola i załączyć wniosek. Największa trudność to tak naprawdę znalezienie właściwego dla nas kredytu, oferty, która będzie dla nas najkorzystniejsza. Dlatego temu etapowi powinniśmy poświęcić odpowiednią ilość czasu, od niego zależeć będzie to czy w przyszłości będziemy zadowoleni z podjętego wyboru i czy wybrany przez nas kredyt spełni nasze oczekiwania. Wszelkie wątpliwości rozwiejmy więc na bieżąco.

Wróć do listy artykułów