Kredyt hipoteczny krok po kroku

Kredyt hipoteczny to kredyt z którego Polacy korzystają coraz częściej i coraz chętniej. Jest on udzielany przez banki na bardzo długi okres – nawet na kilkadziesiąt lat, co bardzo przyciąga klientów gdyż za pożyczone pieniądze możemy kupić mieszkanie a miesięczna rata nie będzie przerastać naszych możliwości, jedyny minus to taki że z bankiem zwiążemy się na długie lata. Kolejną cechą charakterystyczną kredytu hipotecznego jest rodzaj zabezpieczenia. Musi być to hipoteka – stąd też wywodzi się nazwa tego kredytu. Definicja jednak mówi, że nie musi być to jedyne zabezpieczenie. Kredytobiorca deklaruje się do spłaty zobowiązania, ręcząc również innym majątkiem.

Kredyt hipoteczny – co to jest w rzeczywistości?

Co to jest kredyt hipoteczny? Mówiąc o nim, najczęściej mamy na myśli kredyt za jaki możemy kupić mieszanie dom bądź też wybudować nieruchomość. I w zasadzie na tym właśnie polega kredyt hipoteczny, jednak jest to prawda jedynie w szczególnym przypadku, kiedy bank zostaje wpisany do hipoteki kupowanej nieruchomości. Może się zdarzyć, że chcąc zakupić nieruchomość innego typu – niewielki lokal usługowy czy garaż, wystarczy zabezpieczenie w postaci naszego wynagrodzenia. Wtedy nie mamy do czynienia z kredytem hipotecznym, ale z produktem finansowy, który musimy spłacić w odpowiednim czasie. Wskazujemy wówczas księgę wieczystą należącej do nas nieruchomości, a następnie bank odnotowuje w odpowiednim rozdziale wpis o zabezpieczeniu tym właśnie majątkiem kredytu hipotecznego. Wówczas właściciel mieszkania będzie zobowiązany do spłaty tego zadłużenia.

Kredyt hipoteczny krok po kroku

W przypadku kredytu hipotecznego z definicji wynika, że zabezpieczenie w postaci hipoteki na nieruchomości nie jest jedyną formą gwarancji, jakiej wymaga bank. Takie zobowiązanie wymaga od nas przedstawienia możliwości spłaty kredytu w przyszłości – zarówno dalszej, jak i bliższej. Musimy w takiej sytuacji przedstawić cel finansowania. Jeśli zatem chcemy zakupić nieruchomość, procedura otrzymania kredytu hipotecznego krok po kroku wymaga od nas zaprezentowania lokalu, którym jesteśmy zainteresowani, a także wszystkich dokumentów potwierdzających nasze zatrudnienie i pozostałe rodzaje zabezpieczenia.

Kredyt hipoteczny – potrzebne dokumenty

Ubiegając się o kredyt hipoteczny, musimy wypełnić wiele różnych dokumentów, w tym głównie wniosek o jego otrzymanie, który musimy złożyć w banku. Ten zależy od konkretnego banku, a jego wypełnienie nie powinno stanowić dla nas problemu. Większe kłopoty mogą jednak sprawić pozostałe dokumenty, które musimy zgromadzić, dlatego warto zrobić to odpowiednio wcześniej.

Wróć do listy artykułów