Kredyty konsumenckie.

Pojęcie kredytu odnosi się w języku potocznym zarówno do kredytu jak i do pożyczki. Te dwa instrumenty finansowe różnią się między sobą kilkoma szczegółami. Różnią się nie tylko nazwą, ale kilkoma innymi szczegółami. Najważniejszą rzeczą jaka odróżnia pożyczkę od kredytu jest ich uregulowanie prawne. Kredyt należy do grona produktów strikte bankowych i jest on podległy Prawu bankowemu. Jeżeli chodzi o pożyczkę może jej udzielić każdy zarówno osoba fizyczna jak i instytucja, która podlega kodeksowi cywilnemu, najlepsze z kredytów gotówkowych zobacz tu.

Kredyt hipoteczny.

Kredyt jest umową jaka zostaje zawarta pomiędzy kredytobiorcą, czyli konsumentem, a bankiem, czyli instytucją jaka tego kredytu nam udziela/ kredyt konsumencki ma swoje uregulowania prawne w Ustawie o kredycie konsumenckim. Ustawa ta obejmuje wszystkie kredyty jakich wartość nie przekracza kwoty 255 550 złotych. W ustawie można znaleźć również wyłączenia. Mowa tutaj głównie o kredycie w przypadku którego spłaca się jedynie kapitał bez konieczności płacenia oprocentowania jak tez i innych dodatkowych opłat związanych z uruchomieniem kredytu. jednym z najbardziej skomplikowanych kredytów jakie są obecnie dostępne na rynku jest kredyt hipoteczny. Ma szereg uregulowań prawnych, którymi jest kilka ważnych ustaw. Są nimi: Ustawa Prawo bankowe, Ustawa o kredycie konsumenckim, Ustawa o księgach wieczystych i hipotece i Ustawa o listach zastawnych i bankach hipotecznych. Kredyt hipoteczny bardzo często brany jest na kupno mieszkania lub na budowę domu. Cechą jaka go charakteryzuje jest zabezpieczenie kredytu w postaci hipoteki. Takie kredyty najczęściej brane są na wysoką kwotę i tym samym spłaca się je przez wiele lat. Zanim podpiszemy umowę kredytu hipotecznego warto zapoznać się z nią bardzo dokładnie i jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości powinniśmy je omówić z pracownikiem banku. Lepiej pytać niż podpisać kredyt, który przez lata będziemy spłacać, a jego warunki nie będą dla nas zbyt dobre.

Kredyty gotówkowe i konsolidacyjne.

O wiele prostszym kredytem niż kredyt hipoteczny są kredyty gotówkowe. Są bardzo łatwe w obsłudze i podlegają jedynie ustawie o kredycie konsumenckim. Taki kredyt można przeznaczyć na dowolny cel. Sama procedura przyznawania kredytu nie jest skomplikowana i w tej chwili taki kredyt można uzyskać nawet przez internet. Doskonałym rozwiązaniem dla osób, które posiadają kilka kredytów i mają problem z ich spłaceniem jest kredyt konsolidacyjny. Jest to oferta, w której bank spłaci wszystkie nasze zobowiązania za nas, po czym je zsumuje i przeliczy nam jedną ratę za wszystko jaką teraz będziemy spłacać. Jest to dobre rozwiązanie jeżeli z jakiś przyczyn nasze dochody się zmniejszyły i trudno nam będzie spłacać raty w takiej wielkości. Wadą jest to, ze nasze zobowiązanie powiększy się o koszta związane z kredytem konsolidacyjnym. Mimo to kredyt konsolidacyjny obecnie jest naprawdę bardzo popularny. Przedsiębiorcom bardzo często udzielany jest tak zwany kredyt komercyjny. Jest on przeznaczony na cele jakie ściśle są związane z działalnością gospodarczą jaką prowadzi przedsiębiorca. Kredyt ten nie podlega ustawie o kredycie konsumenckim. Podlega za to prawu bankowemu. Mamy jeszcze do wyboru kredyt odnawialny. Jest to kredyt, który bardzo mocno przypomina kredyt w rachunku oszczędnościowo- rozliczeniowym. Tutaj za każdym razem kiedy spłacimy jakąś część kredytu dalej możemy korzystać z kwoty jaką spłaciliśmy. Tym samym z takiego kredytu możemy korzystać kilka razy. Jest to bardzo dobre zwłaszcza dla przedsiębiorców, którym cały czas są potrzebne dodatkowe pieniądze.

Wróć do listy artykułów