Kto ma większa szanse na kredyt hipoteczny

Dla każdego banku najważniejsza jest nasza zdolność kredytowa oraz to czy nie posiadamy innych zadłużeń i nie zalegamy ze spłatami. A zatem oczywiste jest to, że osoba która nie ma żadnych kredytów, ani też kart kredytowych to jego zdolność znacznie wrasta. Wydawać by się mogło również że osoba która nigdy nie posiadała żadnych kredytów, ani też nie spłacała rat oraz nie figuruje w tak zwanym BIKu jest bardziej wiarygodnym klientem, otóż nie jest zupełnie inaczej. Najbardziej wiarygodnym klientem jest osoba która zaciągała już kredyty oraz brała pożyczki i spłacała je regularnie. Dlatego też wiele osób decydując się na zaciągniecie większego kredytu w banku kupuje wcześniej jakikolwiek towar na raty, aby móc wykazać w banku że zostały one spłacane w terminie. Tak informacja jest dla banku bardzo istotna i stajemy się zdecydowanie bardziej wiarygodnymi i rzetelnymi klientami. A zatem zasadniczym pytaniem które powinniśmy zadać sobie przed zaciągnięciem kredytu jest to czy posiadamy odpowiednią zdolność kredytową. Jeżeli decyzja jest już podjęta, powinniśmy jeszcze pomyśleć nad tym co ewentualnie moglibyśmy zrobić aby nasz wniosek kredytowy został pozytywnie rozpatrzony, a nie odrzucony jak to często bywa z uwagi na brak zdolności kredytowej. Na szczęście podejmując tą decyzje odpowiednio wcześniej mamy jeszcze czas aby poprawić swoja zdolność kredytową. Nie zawsze mamy możliwość aby podnieść swoje zarobki, ale jest również wiele innych sposobów i możliwości które mogą nam w tym pomóc.

Co to jest kredyt hipoteczny

Własne mieszkanie to marzenie każdego Polaka. Niestety tylko nieliczni mogą kupić je bez zadłużania się i zaciągania kredytu na wiele lat. Dach nad głową to priorytet dlatego też nie odwlekamy decyzji o jego kupnie, tylko zaczynamy się ubiegać o kredyt. Z pomocą przychodzą nam banki które oferują szereg licznych rozwiązań, jednak w tym przypadku największym zainteresowaniem cieszą się kredyty hipoteczne. Niestety nie każdy wie na czym polega tego rodzaju kredyt i na jakich zasadach zostaje nam on udzielony. Jak sama nazwa wskazuje kredyt hipoteczny zaciągany jest pod zastaw zakupionej hipoteki. Jeżeli w przyszłości przestaniem spłacać raty zaciągniętego kredytu nasza nieruchomość stanie się własnością banku. Banki chcąc jak najbardziej uniknąć takich sytuacji przyznają kredyt hipoteczny tylko wiarygodnym osoba które będą w stanie spłacić zadłużenie, dlatego też procedura udzielenia kredytu hipotecznego jest długa i skomplikowana. Jednym z najważniejszych warunków jest zdolność kredytowa oraz kwota posiadanego przez nas wkładu własnego. Jeżeli już podejmiemy decyzje o zaciągnięciu tego rodzaju kredytu mamy do wyboru dwie możliwości spłacania rat. Pierwsza z nich to raty stałe drugi natomiast to raty malejące. W przypadku rat malejących zapłacimy mniej odsetek, jednak początkowo raty będą zdecydowanie wyższe i nie każdy może sobie pozwolić na tego typu rodzaj spłacania kredytu. Nie mniej jednak jest to jeden z najtańszych oraz najbardziej popularnych kredytów po który sięga bardzo dużo młodych osób.

Na kredyt szansę ma każdy, kto wcześniej nie uzyskał złej historii kredytowej. Jeżeli taka się przydarzyła, wówczas nasza ocena będzie zdecydowanie niższa niż u osób, które mają czystą lub pozytywna historią. Ale to nie oznacza, że i wtedy nie uzyskamy kredytu. Najprawdopodobniej będzie on tylko na niższą kwotę, krótszy okres kredytowania oraz z wyższym oprocentowaniem, aniżeli u osoby bez obciążeń finansowych.

Wróć do listy artykułów