Lokata bankowa a inne inwestycje – ryzyko a zysk

Nowy rok to czas gdy zastanawiamy się nad tym jak zaplanować swoje finanse. Każdy kto posiada wolne środki jest właśnie na etapie przeglądania ofert i zastanawia się jakie zmiany mogą dotknąć rynek związany z oszczędnościami. Często najistotniejszym czynnikiem jest nie to, która usługa zapewni Ci najwyższe zyski, ale to czy Twoje pieniądze będą bezpieczne. Warto zatem zastanowić się jakie możliwości ma konsument i które usługi są na tyle atrakcyjne by poświęcać im swoją uwagę.

Lokata bankowa – bez ryzyka

Lokata bankowa zapewnia pewny zysk, który określony jest w momencie zawierania umowy. Oczywiście możliwe jest wybranie lokaty terminowej, której oprocentowanie jest zmienne, jednak większość ofert z góry zaznacza ile można zarobić lokując pieniądze na rachunku bankowym. Choć odsetki płynące z lokat nie są wysokie każdy usługobiorca ma 100% pewność, że otrzyma całkowity zwrot swojego kapitału na koniec okresu umowy. Depozyt w banku jest wciąż najpopularniejszy wśród Polaków i większość osób decyduje się na to by właśnie w ten sposób rozpocząć swoje oszczędzanie. To doskonała opcja nie tylko dla osób, które już od dłuższego czasu są związane z tego typu usługami, ale także dla całkowicie nowych klientów. Atutem jest z pewnością to, że możliwy jest wybór atrakcyjnej lokaty nawet bez dokładnej znajomości rynku czy śledzenia na bieżąco informacji związanych z rynkiem finansowym.

Lokata bankowa jest zabezpieczona dzięki Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu. Każdy depozyt do 100 000,00 złotych jest objęty ubezpieczeniem, które będzie obowiązywać nawet w przypadku upadłości instytucji. Jest to oczywiście mało prawdopodobne – jednak nawet na taką ewentualność bank jest przygotowany, a konsument nie ponosi żadnego ryzyka.

Inwestycje alternatywne – czy warto?

Większość osób, które dysponują wyższą kwotą wolnych środków zaczyna szukać innych możliwości ulokowania swoich pieniędzy. Mając większy wybór wśród ofert inwestycyjnych oraz oszczędnościowych nie łatwo jest dokonać najlepszego wyboru. Oczywiście możliwe jest ulokowanie gotówki na tradycyjnych lokatach bankowych, tak aby zapewnić im stały i pewny zysk. Co jednak zrobić jeżeli poszukujesz innej usługi, która być może zwiększy wartość Twoich oszczędności.

Mówi się, że "kto nie ryzykuje ten szampana nie pije", można te słowa odnieść także to działań związanych z finansami. Duże inwestycje, które niosą za sobą większe ryzyko dają szansę na znacznie większe zyski. Jest to jednak także związane z ogromnym ryzykiem, nie tylko wynikającym z mniejszych odsetek, ale przede wszystkim możliwością utraty zainwestowanego kapitału. Zanim więc przeznaczysz swoje pieniądze na konkretny cel, zastanów się czy inwestycja jest dla Ciebie opłacalna i ma realną szansę przynieść Ci sukces a nie straty. Warto więc interesować się rynkiem, śledzić aktualności finansowe i sprawdzić firmy oraz instytucje z jakimi nawiążemy współpracę.

Co zalicza się do inwestycji alternatywnych? Najpopularniejsze są akcje na giełdzie, inwestowanie w złoto, a także kupno towarów, które mogą zyskać na swojej wartości m.in. działa sztuki lub przedmioty kolekcjonerskie. Jednak na pytanie, czy inwestycje alternatywne są opłacalne odpowiedź zależna jest wyłącznie od Twojej indywidualnej sytuacji oraz planów finansowych.

Wróć do listy artykułów