Lokata przez Internet, czy w siedzibie banku?

Oszczędność czasu to czynnik, na którzy inwestorzy coraz częściej zwracają baczną uwagę. Przejawem tejże oszczędności jest zakładanie lokaty przez Internet. Banki (które przecież na tym zyskują) chwalą się, że jest to opcja niezwykle korzystna. Sprawdźmy, czy jest tak naprawdę i na co – jeśli się na nią zdecydujemy – warto uważać.

ABC inwestowania przez Internet

Zakładanie lokaty przez Internet jest teoretycznie (i praktycznie) bardzo proste. Wystarczy kilka kliknięć, by móc założyć lokatę, przelać środki i czekać na upragnione odsetki. W praktyce nie zawsze wygląda to tak korzystnie.

Należy zwracać szczególną uwagę na status banku, z którego usług korzystamy. Jeśli oferuje on zdecydowanie wyższe odsetki aniżeli konkurencja, jego działalność może być podejrzana. Dotyczy to zwłaszcza banków wirtualnych, które nie posiadają swoich stacjonarnych siedzib. W niektórych przypadkach komunikacja z bankiem może być dość problematyczna, co rodzi dość duże ryzyko dla naszych finansów.

Cyberbezpieczeństwo to kolejna kwestia, na którą należy zwrócić szczególną uwagę. Mowa tu zwłaszcza o fałszywych stronach WWW, które mogą podszywać się pod witrynę banku. Klikanie w odnośniki które przychodzą nam na maila (i przekierowują nas do rzekomo ciekawych ofert) może się okazać bardzo niebezpieczne.

Internet – źródłem opłacalności?

Choć powyższe aspekty mogą działać odstraszająco na potencjalnych inwestorów, to trzeba pamiętać, że lokata zaciągana przez Internet wiąże się też z pewnymi korzyściami. Najważniejszą z nich jest wyższe oprocentowanie. Według danych przedstawionych za 5 ostatnich lat, oprocentowanie lokat internetowych było aż o 0.2 procenta wyższe, niż lokat zaciąganych w siedzibie banku. Wniosek jest oczywisty: banki obsługujące nas "przy okienku", każą sobie za to płacić. Samodzielnie złożenie wniosku i podpisanie umowy przez Internet nie angażuje pracownika, przez co jest dla danej jednostki bardziej opłacalne. Poza tym zakładanie lokaty w siedzibie banku to również konieczność wygospodarowania czasu, niezbędnego na dotarcie do placówki.

Wnioski, czyli co nas czeka w przyszłości?

Banki coraz chętniej pozwalają na zakładanie lokaty przez Internet, dbając przy tym przede wszystkim o swoje interesy. Niestety posunięcie to wiąże się ze zwiększonym ryzykiem inwestycyjnym. Jak grzyby po deszczu powstają bowiem strony phisingowe, które atakują potencjalnych inwestorów. Co zatem pozostaje tym ostatnim? Przede wszystkim daleko posunięta ostrożność. Zwłaszcza, że z biegiem czasu rynek usług bankowych realizowanych za pośrednictwem Sieci, będzie coraz bardziej obszerny.

Wróć do listy artykułów