Lokata stała – podstawowe informacje

Stała lokata to rodzaj rachunku oszczędnościowego / inwestycyjnego, który obiecuje inwestorowi stałą stopę procentową. W zamian inwestor zobowiązuje się nie wypłacać ani nie uzyskiwać dostępu do swoich funduszy przez określony czas.

W przypadku lokaty o stałym oprocentowaniu odsetki są wypłacane dopiero pod koniec okresu inwestycji. Ponieważ okres inwestycji i oprocentowanie są stałe, możesz łatwo obliczyć odsetki, które uzyskasz na koniec każdej stałej inwestycji depozytowej.

Jak działają lokaty stałe?

Inwestując w lokatę o stałej kwocie, masz możliwość wyboru okresu obowiązywania tejże. Wybierając staż, decydujesz się odłożyć pieniądze i nie dotykać ich przez pewien okres (jeden miesiąc, trzy miesiące, sześć miesięcy, rok itd.). Kadencja ta może wynosić od jednego miesiąca do pięciu lat.

Co się stanie, jeśli wypłacisz środki przed końcem kadencji?

Jeśli wycofasz swoje środki przed upływem okresu stałego depozytu, możesz stracić część lub całość odsetek. Dlatego zanim zdeponujesz dużą sumę pieniędzy na stałym depozycie, powinieneś rozważyć, czy będziesz ich potrzebować w dającej się przewidzieć przyszłości, i odpowiednio zaplanować swoją kadencję. W przeciwnym razie przedterminowa wypłata może spowodować utratę tysięcy z tytułu odsetek.

Jakie są rodzaje stałych depozytów?

Oto kilka rodzajów stałych depozytów, które można znaleźć:

Krótkoterminowe depozyty stałe. Masz dodatkowe fundusze do odłożenia, ale potrzebujesz ich ponownie za miesiąc lub dwa? Rozważ umieszczenie swoich środków w krótkoterminowej stałej lokacie. Inwestycja, którą otrzymasz, nie będzie wielka, ale lepsze to niż nic.

Długoterminowe depozyty stałe. Jeśli w najbliższej przyszłości nie musisz uzyskiwać dostępu do swoich oszczędności, rozważ umieszczenie ich w długoterminowej stałej lokacie. Niektóre banki oferują okres do pięciu lat. Ogólnie rzecz biorąc, im dłuższy okres, tym lepsze będą Twoje stopy procentowe.

Depozyty stałe w walucie obcej. Te rachunki o stałej lokacie pozwalają na przechowywanie oszczędności w walutach obcych. Jest to pomocne, jeśli chcesz chronić swoje oszczędności przed wahaniami kursów walut.

Mniejsze depozyty stałe. Chcesz, aby Twoje dziecko rozwinęło inwestycyjny nawyk? Podczas gdy konwencjonalne depozyty stałe zwykle wymagają ukończenia 18 lat, aby złożyć wniosek, młodsi oszczędzający mogą otworzyć konto w bankach, które oferują depozyty stałe dla juniorów.

Depozyty stałe dla seniorów. Czy jesteś emerytem i zastanawiasz się, jak zabezpieczyć swoją przyszłość? Rozważ stałą wpłatę przeznaczoną dla osób starszych.

Wróć do listy artykułów