Lokata zabezpieczeniem na przyszłość

Dzisiejsze czasy niosą za sobą niesamowicie wiele zmian. Nie możemy być pewni przyszłości ze względu na ciągłe zmiany polityczne i nowe decyzje rządu dlatego też warto zabezpieczyć swoją przyszłość. Doskonałym zabezpieczeniem na przyszłość są lokaty bankowe. Regularne odkładanie niewielkich sum pozwoli zabezpieczyć przyszłość.

Mało efektywnie ale stabilnie.

Lokaty bankowe są jedną z najpewniejszych form inwestycji wolnych środków. Wprawdzie oprocentowanie nie jest zbyt wielkie a jego wielkość sięga najwyżej kilku procent ale te procenty są zawsze pewne w przeciwieństwie do agresywnych funduszy inwestycyjnych. Ponadto warto zwrócić uwagę że lokaty bankowe nawet z małym oprocentowaniem w dłuższym okresie czasu przynoszą dodatkowe zyski. Alternatywną formą oszczędzania dla lokat są na przykład konta oszczędnościowe, które mają wprawdzie niższe oprocentowania ale pieniądze możemy wypłacać w każdej chwili bez utraty premii z oprocentowania, z tym że zazwyczaj możemy dokonać darmowej wypłaty jeden raz w miesiącu. Kolejną alternatywą są bezpieczne fundusze inwestycyjne, tutaj zysk może być nieco wyższy ale w tym przypadku ponosimy pewne ryzyko.

Pewna emerytura.

Lokaty bankowe są pewniejsze nawet od emerytury a ponadto całe pieniądze jakie odkładamy są wciąż do naszej dyspozycji w przeciwieństwie do krajowego systemu gdzie trzeba utrzymać cały aparat. A dodatkowo nawet jeśli nie dożyjemy sędziwego wieku pieniądze nie znikają. Oprócz pewności lokaty bankowe mają jeszcze tą zaletę że pieniądze są dostępne w każdej chwili, a likwidując wcześniej lokatę bankową możemy co najwyżej stracić oprocentowanie lub jego część, dzięki czemu w nagłych wypadkach w każdej chwili możemy wykorzystać nasze pieniądze zamiast finansować bieżące wydatki z kredytów, które są znacznie droższe.

Jak się zabezpieczyć?

Zabezpieczenie jakie możemy uzyskać wykorzystująć lokaty bankowe nie jest trudne i możemy osiągnąć na kilka sposobów, z jednej strony możemy inwestować w lokaty krótkoterminowe, których oprocentowanie jest mniejsze, lub lokaty długoterminowe, których oprocentowanie jest nieco wyższe lecz trzeba zamrozić środki na dłuższy okres czasu. Najlepszym rozwiązaniem wydawałoby się zastosowanie taktyki mieszanej czyli część pieniędzy inwestować w lokaty długoterminowe, i to by była ta część stabilna, którą chcielibyśmy wykorzystać dopiero w późniejszym wieku lub na czarną godzinę, oraz zastosowanie lokat krótkoterminowych, gdzie na przykład co miesiąc dokładamy do puli część zarobionych pieniędzy i to by stanowiło nasz budżet operacyjny.

Wróć do listy artykułów