Lokaty – kiedy możemy oczekiwać wyższego oprocentowania?

Już od wielu miesięcy oferta lokat terminowych zniechęcają do oszczędzania. Coraz więcej osób decyduje się po zakończeniu umowy z bankiem wycofać swoje pieniądze. Tak pochopnie podjęta decyzja może mieć niekorzystne skutki dla Twoich oszczędności. Lokaty, nawet jeżeli nie gwarantują wysokich zysków są atrakcyjnym rozwiązaniem ze względu na zabezpieczenie środków przed utratą wartości.

Wybierając teraz najlepsze z pośród usług możesz przeczekać ten okres w oczekiwaniu na zmiany, które pozwolą Ci zyskać znacznie więcej dzięki depozytom terminowym. Jak długo będziemy musieli czekać na oprocentowanie, które będzie w pełni zadowalające? Wpływ na to będzie miało wiele czynników, warto dowiedzieć się o tym więcej, by móc świadomie zaplanować swoją strategię inwestowania i oszczędzania.

Niskie stopy procentowe NBP

Obniżenie stóp procentowych dla wielu osób jest doskonałą okazją do zaoszczędzenia pieniędzy. Zadowoleni są przede wszystkim kredytobiorcy spłacający swoje hipoteki oraz nowi konsumenci, którzy mogą liczyć na lepsze warunki finansowe.

Specjaliści już teraz zaznaczają, że instytucje przez to zmniejszą swoje dochody roczne. Nie tylko akcjonariusze banków odczuwają negatywne skutki niskich stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Wraz z ich obniżeniem spada oprocentowanie lokat terminowych. Dlatego oczekiwanie na zmiany w ofertach z pewnością będzie wymagało cierpliwości. Dobrą wiadomością jest z pewnością jednak to, że Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła iż to ostatnie z przewidywanych obniżeń stóp procentowych. Kolejne działania Rady będą miały na celu przywrócenie pierwotnej wartości stóp NBP.

Kiedy nastąpi tak pożądana przez oszczędzających decyzja? Zanim stopy procentowe znów zostaną podwyższone musi umocnić się złoty, warunkiem jest również zażegnanie deflacji. Ekonomiści już teraz przestrzegają, że w ciągu najbliższych miesięcy nie możemy spodziewać się znaczących zmian. Wiąże się to równocześnie z przewidywaniami, że bieżący rok będzie trudny dla instytucji finansowych, może to zatem oznaczać, że zmniejszy się ilość promocji dotyczących produktów oszczędnościowych.

Szansa na wyższy zysk

Nawet teraz możesz ulokować swoje oszczędności na lokacie i czerpać dzięki temu profity. Przede wszystkim pamiętaj, że dzięki deflacji Twój kapitał nie jest narażony na utratę wartości. To doskonała okazja by jeszcze bardziej zadbać o pieniądze. Nawet najniższe odsetki będą wyłącznie pomnażać Twój kapitał. Gdy to inflacja oddziaływała na Twoje oszczędności wielokrotnie lokata zapewniała wyłącznie stałą wartość gotówki.

Banki nadal starają się zachęcać do zakładania depozytów. Lokaty są potrzebne do stabilnego funkcjonowania banków, dlatego też wiele instytucji posiada w swojej ofercie lokaty promocyjne, które pozwalają zachować równowagę w kwestii napływu nowych środków finansowych. Tym samym będąc nowym Klientem banku możesz oczekiwać wyższego oprocentowania. Aktualnie najlepszymi depozytami są te krótkoterminowe, skierowane do usługobiorców którzy wcześniej nie korzystali z usług danej placówki. Dzięki promocji możesz podpisać umowę, która zagwarantuje Ci oprocentowanie wyższe o 2,00% w skali roku niż średnia wartość lokat standardowych.

Wróć do listy artykułów