O czym trzeba pamiętać przy zaciąganiu kredytu hipotecznego?

Nie ulega wątpliwości, że decyzje dotyczące finansów są niejednokrotnie trudne i wymagają odpowiedniego podejścia do sprawy. Należy gruntownie zbadać temat. Obecnie sporą popularnością cieszą się różnego rodzaju kredyty hipoteczne. Są one udzielane przez banki, a zabezpieczeniem spłaty zobowiązania jest tutaj nieruchomość – ta, którą już posiadamy lub też ta, którą chcemy nabyć za uzyskane poprzez kredyt hipoteczny środki. Zaciągnięcie kredytu hipotecznego jest zatem bardzo poważnym zobowiązaniem, ponieważ jeśli nie będziemy wywiązywać się z umowy zawartej z bankiem, instytucja ta może przejąć naszą nieruchomość.

Szczegółowe warunki dostępnych ofert

Kredyty hipoteczne udzielane są z myślą o przeznaczeniu środków na konkretny cel. Zazwyczaj chodzi tutaj o zakup nieruchomości, chociaż nie tylko. W grę wchodzą również, między innymi, kredyty hipoteczne na remont, czy też kredyty hipoteczne konsolidacyjne. Musimy zatem na samym początku określić, na co chcemy wydać uzyskane wspomnianym sposobem środki, a dodatkowo sprawdzić, jak na tę kwestię zaopatrują się poszczególne instytucje bankowe. Później natomiast musimy dokładnie przeanalizować takie parametry ofert jak chociażby:

  • oprocentowanie
  • koszty dodatkowe
  • okres kredytowania
  • wysokość miesięcznych rat
  • wymagany wkład własny

Całkowite koszty wiążące się z kredytem hipotecznym i okoliczności towarzyszące, a także okres, przez który będziemy związani umową z bankiem to bardzo ważne elementy, które musimy wziąć pod uwagę w procesie decyzyjnym. Istotnym zagadnieniem jest tutaj z pewnością wkład własny. Odnosi się on głównie do środków, które już posiadamy w naszym budżecie i możemy przy ich pomocy pokryć część wydatku, który planujemy ponieść.

Nasza sytuacja finansowa

Bardzo ważne jest także odniesienie warunków poszczególnych ofert dotyczących kredytów hipotecznych do naszych indywidualnych możliwości finansowych. Nie możemy bowiem zaciągać zobowiązań, których nie będziemy w stanie terminowo spłacać. Tymczasem przy kredycie hipotecznym stawka jest wysoka, ponieważ jest nią nieruchomość. Musimy zatem zwrócić uwagę na takie aspekty naszego budżetu jak, na przykład:

  • wysokość i regularność przychodów
  • zgromadzone oszczędności
  • wydatki i inne zobowiązania

Jednocześnie musimy myśleć perspektywicznie, ponieważ kredyt hipoteczny zazwyczaj jest długoterminowym zobowiązaniem. Oczywiście, nigdy nie ma gwarancji, że nasza sytuacja finansowa nie ulegnie zmianie – korzystnej, czy też niekorzystnej. Niemniej jednak musimy być przygotowani na wszelkie ewentualności i rozważnie podejść do kwestii analizy naszych finansów. Bez wątpienia jednym z istotnych zagadnień jest tutaj to, czy wysokość miesięcznej raty nie przekracza naszych możliwości. To jednak tylko przykład kwestii, z jaką musimy się zmierzyć przy naszych przemyśleniach dotyczących kredytu hipotecznego. Skrupulatność i zaangażowanie są tutaj wręcz niezbędne.

Wróć do listy artykułów