Od czego rozpocząć oszczędzanie?

W ostatnim czasie coraz popularniejsze staje się odkładanie pieniędzy na przyszłość. Niezależnie od tego, na jaki cel pragniemy gromadzić pieniądze, to jednak podstawą jest tutaj sumienność, jak i również regularność w tego typu poczynaniach. Niestety ale badania pokazują, że ludzie bardzo często podejmują decyzję, która w życie wchodzi bardzo nagle, i równie nagle zanika.

Oszczędzanie

Z pewnością wynika to z kosztów życia w naszym kraju, jak i również nieprzewidzianych wydatków, które bardzo często nas spotykają. Niezależnie od tego, jaki jest nasz stosunek do oszczędzania, musimy mieć świadomość, że dzięki temu, że będziemy posiadamy pewną zaoszczędzoną sumę pieniędzy będzie nam łatwiej przeżyć cięższy miesiąc, czy też moment w którym stracimy główne źródła utrzymania. Bardzo często oszczędzanie odkładamy w czasie, co jest spowodowane ciągłymi wydatkami. Czasami bardzo ciężko jest zacząć oszczędzać, a co za tym idzie przekładamy ten moment w miesiąca na miesiąc. Z takim podejściem będzie nam ciężko uzbierać nawet na opał na zimę, a co dopiero jakąś większą kwotę pieniędzy. Metoda drobnych kroczków oznacza, że w pierwszej kolejności uczymy się przede wszystkim systematyczności. dlatego nie będzie miała znaczenia wysokość kwoty, jaką będziemy odkładali, a należy się skupić przede wszystkim na tym, by to odkładanie było systematyczne.

Dlatego warto jest sobie wybrać jakieś założenie. Przykładowo, że za każdym razem gdy otrzymamy wypłatę odłożymy z niej 10 złotych. Wydaje się to niezwykle niską kwotą, ale chodzi tutaj o naukę systematyczności. Wyrabianie w sobie nawyku odkładania sprawi, że za kilka miesięcy można będzie zakupić sobie jakąś drobną rzecz do domu. Być może będzie nam niezbędny mikser i można będzie wykorzystać zgromadzone pieniądze. Najważniejszą sprawą w tych małych kroczkach jest wyrobienie w sobie nawyku, ponieważ z tym wiele osób ma problemy.

Drugim krokiem w nauce oszczędzania jest zwiększenie sumy pieniędzy, jaką będziemy odkładali. Można odkładać 50 lub 100 złotych. Z pewnością zauważymy, że przychodzi nam to znacznie łatwiej, ponieważ wyrobiliśmy już w sobie ten nawyk. Jednocześnie należy wiedzieć, że gdy uzbiera nam się pewna kwota to warto jest ją wpłacić na osobne konto, lub też założyć lokatę. Czasami lokaty można zakładać od kwoty 1000 złotych, dlatego warto jest sprawdzić poszczególne oferty, by można było wybrać tę najbardziej korzystną właśnie dla nas. Warto jest zauważyć, że nauka oszczędzania nie jest tak skomplikowana jak początkowo się wydaje.

Wróć do listy artykułów