Profesjonalne rozwijanie zdolności kredytowej

Kredytobiorca nie otrzyma od każdej instytucji finansowej pieniędzy po zgłoszeniu takiej potrzeby. Trzeba wcześniej spełnić wiele konkretnych norm, głównie przy rozwijaniu zdolności kredytowej. Pojawia się zatem pytanie, w jaki sposób budować pozytywną zdolność kredytową, czym jest pojęcie i dlaczego ma tak istotne znaczenie dla nawiązywania współpracy między kredytobiorcą, a kredytodawcą?

Na czym polega budowanie pozytywnej zdolności kredytowej?

W ustawie o kredycie konsumenckim wyraźnie zastosowano warunek o badaniu zdolności kredytowej potencjalnego klienta banku detalicznego. Banki w Polsce nie mogą udzielać pożyczek bez sprawdzenia wiarygodności kredytobiorcy. Z jakiego powodu? Po prostu chodzi o stabilizację finansową dużych instytucji, a co za tym idzie ochronę gospodarki. Zdolność kredytowa składa się z wielu powiązanych punktów. Przede wszystkim liczy się wiek kredytobiorcy. Tylko osoby pełnoletnie, najlepiej ze skończonym 20 rokiem życia mogą ubiegać się o kredyt. Warto w takim wieku wziąć pierwszy kredyt gotówkowy, nawet niewielki i go spłacić, ponieważ to pozwoli w przyszłości pozyskiwać coraz większe zobowiązania na lepszym oprocentowaniu. Stały dochód jest również niezwykle istotny. Umowa o pracę, umowa zlecenie i umowa o dzieło to główne rodzaje umów, które akceptuje bank. Dochodzi do tego emerytura, renta, prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej. Dotychczasowa terminowość spłat kredytów i brak negatywnego wpisu w rejestrze krajowych dłużników wiele znaczy dla budowania pozytywnej zdolności kredytowej.

Warto przed podpisaniem umowy poznać własną zdolność kredytową

Obecnie w sieci znajdziesz wiele narzędzi wspomagających samodzielne badanie zdolności kredytowej. Warto zgłaszać się po pożyczkę tylko do wyselekcjonowanych instytucji, ponieważ każde wysłanie monitu w banku ogranicza twoją zdolność kredytową (punkty). Pary, głównie małżeństwa mają znacznie większe szanse na zaciągnięcie atrakcyjnych kredytów gotówkowych. Chodzi po prostu o ograniczenie ryzyka ze strony pożyczkodawcy.

Zdolność kredytowa kluczowa z punktu widzenia kredytobiorcy

Kształtowanie zdolności kredytowej to nawet zapis w ustawie o kredycie konsumenckim. Klient, którzy zgłasza się do banku lub do instytucji pozabankowej po pieniądze, niezależnie od kwoty zawsze przechodzi monitoring. Dlaczego? Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo całej gospodarki. Złe kredyty mogą potencjalnie zaszkodzić finansom bardzo dużych instytucji kluczowych dla stabilności funkcjonowania gospodarstw domowych.

Wróć do listy artykułów