Toniesz w długach? Sprawdź, czy konsolidacja to jedyna opcja!

Jeśli czujesz, że walczysz z długami, nie jesteś sam. Prawdopodobnie słyszałeś, że powinieneś spróbować skonsolidować swój dług. Konsolidacja zadłużenia to strategia finansowa, która łączy wiele rachunków w jeden dług w celu zmniejszenia płatności odsetek i zaoszczędzenia pieniędzy. Opcja, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom, będzie zależeć od wielu czynników - Twojego ogólnego zadłużenia, oceny kredytowej i historii, dostępnej gotówki itp. Oto kilka sposobów, które mogą pomóc w konsolidacji części zadłużenia, które warto rozważyć.

Współpracuj z organizacją non-profit zajmującą się doradztwem kredytowym

To pomoże Ci:

  • uzyskać porady,
  • stworzyć plan spłaty zadłużenia.

Możesz też porozmawiać z doradcą finansowym, który pomoże Ci rozpocząć przegląd finansowy oraz ustalić budżet i spersonalizowany plan działania.

Co z kartami kredytowymi?

Jeśli masz wiele kart kredytowych z saldem na nich, możesz rozważyć przeniesienie tych sald na kartę do przenoszenia salda 0%. Ten typ karty kredytowej nie pobiera odsetek za określony przedział czasowy, okres wprowadzający, i pozwala spłacić saldo bez ponoszenia dodatkowych odsetek w postaci odsetek. Możesz zostać obciążony opłatą za przeniesienie salda za przeniesienie długu. Wybierając kartę, weź pod uwagę opłatę za przelew salda oraz czas spłaty zadłużenia bez dodatkowych odsetek.

Jeśli jesteś właścicielem domu - możesz zaciągnąć pożyczkę pod zastaw domu lub linię kredytową. Pożyczkę można wykorzystać na spłatę zadłużenia o wyższym oprocentowaniu. Pożyczka pod zastaw domu to pożyczka ryczałtowa ze stałą stopą procentową, a linia kredytowa pod zastaw domu działa bardziej jak karta kredytowa ze zmienną stopą procentową. Bardzo często jest to najlepsza opcja, aby osiągnąć możliwe do zarządzania miesięczne płatności przy niższych stawkach i opłatach.

Pożycz pod zastaw ubezpieczenia na życie lub emerytury.

Nie jest to jeden z najlepszych sposobów na zrobienie tego (ponieważ może to zagrozić Twojej emerytury lub świadczeniom dla osób, które przeżyły) i nie jest wysoce zalecane. Jeśli jednak jesteś w sytuacji i nie ma absolutnie innego wyjścia, może to być opcja do rozważenia. Zwykle mają zostać spłacone za pięć lat.

Pożycz od znajomego lub członka rodziny.

Upewnij się, że naprawdę możesz to spłacić, ponieważ może to wpłynąć na twoje relacje z tą osobą. Bądź gotów usiąść i otwarcie omówić z nimi sprawę. Podziel się z tą osobą swoim budżetem, długami, miesięcznymi płatnościami i stopami procentowymi. Pokaż plan, w jaki sposób możesz sobie pozwolić na ich spłatę, a następnie zrób to.

Wróć do listy artykułów