Wady lokat bankowych – na co zwrócić uwagę?

Oszczędzanie na lokatach bankowych ma wiele zalet, dlatego też cieszy się ono dużą popularnością. Niemniej jednak należy pamiętać też o tym, że takie rozwiązania kryją również pewne niedoskonałości. Jeżeli zastanawiamy się nad tego rodzaju opcjami, musimy wziąć pod uwagę pełen bilans cech i zasad funkcjonowania takich narzędzi. Dlatego właśnie należy dokładnie przeanalizować wszystkie aspekty, które mogą mieć znaczenie dla naszego ostatecznego wyboru. Zarządzanie budżetem wymaga od nas dokładności, zaangażowania, a także zdrowego rozsądku.

Oszczędzanie na lokatach a wpływ wskaźnika inflacji

Duże znaczenie przy odkładaniu pieniędzy na lokatach bankowych ma inflacja, która jest czynnikiem niestety często pomijanym przez osoby zainteresowane takimi rozwiązaniami. Wskaźnik inflacji określa spadek wartości pieniądza. Jeśli trzymamy środki w domowej szufladzie, wówczas po pewnym czasie będziemy mogli za nie nabyć mniej towaru niż wcześniej. Lokata bankowa pozwala często w pewnym stopniu ograniczyć wpływy tego zjawiska na nasz budżet, jednak nieraz i tak będziemy mogli odczuć skutki inflacji na naszych oszczędnościach. Dodatkową trudnością jest również fakt, że inflacja potrafi się dynamicznie zmieniać, a przewidywania w tym zakresie zależne są od wielu rozmaitych czynników ekonomicznych i gospodarczych.

Konieczność zamrożenia środków na określony czas

Kolejną niedogodnością, jeśli chodzi o oszczędzanie pieniędzy na lokatach bankowych jest to, że zazwyczaj wiąże się ono z koniecznością niewypłacania ich przed upływem ustalonego terminu, gdyż generuje to skutek w postaci utraty wypracowanych odsetek. Jeśli więc zerwiemy lokatę przed czasem, całe przedsięwzięcie traci na opłacalności oraz staje się nieco bezsensowne. Ma to szczególnie duże znaczenie przy lokatach o charakterze długoterminowym, gdy wpłacamy środki nawet na kilka lat. Trzeba więc mieć opracowany plan swojego budżetu wraz z rezerwami pieniężnymi na nieprzewidziane sytuacje, aby ograniczać ryzyko zaistnienia konieczności zerwania lokaty. Może to być nieraz trudne do osiągnięcia, gdyż na przestrzeni lat nasze potrzeby niejednokrotnie się zmieniają, a nasza sytuacja ulega nieraz rozmaitym modyfikacjom. Należy mieć to na uwadze.

Wróć do listy artykułów