Wynajem, czy kredyt hipoteczny – co lepsze?

Kredyt hipoteczny stanowi podstawowe narzędzie przeznaczone do finansowania nieruchomości w kraju. Większość kredytobiorców woli mieszkania na własność od długoterminowego wynajmu. W artykule podyskutujemy o zaletach kredytu hipotecznego, a także po potencjale dłuższego wynajmu. Dzięki temu znacznie lepiej podejdziesz do określania własnych potrzeb w zakresie ewentualnego zadłużenia.

Zalety kredytu hipotecznego z perspektywy kredytobiorcy

W Polsce od ponad dekady obowiązuje polityka bardzo niskich stóp procentowych. Gospodarka znalazła się nawet w punkcie deflacyjnym przez krótszy czas, ale to jednak znaczący element do analizy potencjału kredytów hipotecznych. Przy niskich stopach procentowych koszty raty długoterminowego zobowiązania charakteryzują się dużą opłacalnością. Kredytobiorcy, którzy pozyskali kredyty mieszkaniowe ponad dziesięć lat temu zyskali bardzo wiele, a okres niskich stóp procentowych dalej się nie skończył. Kredyt hipoteczny gwarantuje budowanie realnego majątku na poziomie gospodarstwa domowego do przekazania dzieciom lub innym członkom rodziny w przyszłości. Spłata kredytu hipotecznego nie zajmuje zazwyczaj 30, czy więcej lat. Większość kredytobiorców robi wszystko, aby uregulować zobowiązanie znacznie wcześniej, co pozwala nawet na wypracowanie pewnych właściwości inwestycyjnych. Mieszkanie na kredyt przechodzi zatem na własność. Masz dowolność gospodarowania kwestiami technicznymi, czy aranżacją. Z drugiej strony uzależniasz się od lokalizacji, a także od kontaktu z instytucją finansową. Koszt kredytu hipotecznego jest bardzo często porównywalny z długoterminowym wynajmem w bardzo dużych miastach na terenie kraju, a wręcz bardziej opłacalny. W Krakowie i Wrocławiu koszty najmu zaczynają mocno szybować, więc naturalnym wyborem staje się jednak kredyt hipoteczny.

Zalety wynajmu długoterminowego

Jeżeli dopiero poszukujesz drogi zawodowej lub testujesz różne opcje i nie chcesz maksymalnej stabilizacji, wtedy wynajem długoterminowy sprawdzi się idealnie. Przy wynajmie nieruchomości nie odpowiadasz za sprawy techniczne. To odpowiedzialność właściciela. W Polsce prawo sprzyja lokatorom, nawet można powiedzieć nieuczciwym. Z tego powodu uczciwy wynajem stanowi podstawę do negocjowania bardziej atrakcyjnych stawek. Częsta zmiana miejsca zamieszkania to również spora zaleta. Elastyczność i maksymalna mobilność w dzisiejszych warunkach zarobkowania jest bardzo pożądana przez pracodawców. Dzięki mobilności stajesz się konkurencyjny na rynku pracy, a tym samym zwiększasz potencjał budowania dochodu.

Co lepsze?

Trudno powiedzieć, co jest lepsze. Czy kredyt hipoteczny, czy wynajem długoterminowy. W Polsce panuje przekonanie, pewien stereotyp, że warto jednak posiadać własne cztery kąty, co gwarantuje większą niezależność życiową i pewien komfort psychiczny. Przy wynajmie nie czujesz się tak, jakbyś był u siebie, a to znacząca różnica w dłuższej perspektywie życiowej.

Wróć do listy artykułów