Znaczenie zdolności kredytowej

Współpraca z firmami pożyczkowymi wymaga od kredytobiorcy przedstawienia bardzo dobrej zdolności kredytowej. Bez tego czynnika zadłużenie nie jest najczęściej możliwe lub mocno utrudnione. Alternatywa to pozyskanie poręczenia, co w niektórych warunkach jest również skomplikowanym zadaniem. W artykule podyskutujemy o znaczeniu praktycznym zdolności kredytowej w odniesieniu do aktualnego modelu funkcjonowania sektora pożyczek krótkoterminowych, na PortalBankowy.info sprawdzisz swoją zdolność.

Na zdolność kredytową składa się kilka mocno powiązanych elementów. Banki detaliczne poddają analizie źródło uzyskiwanych dochodów. Chodzi w tym przypadku o bezpieczeństwo umowy o pracę. Najwyżej punktowana jest umowa o pracę na czas nieokreślony i na czas określony, ale to wiąże się z ograniczeniem czasu kredytowania potrzeb konsumpcyjnych. Kolejne umowy w kategorii jakości to umowa zlecenie oraz umowa o dzieło, chociaż czasami umowa o dzieło na wysokie kwoty otrzymywana bardzo regularnie, nawet kilka razy w miesiącu stanowi dużą przewagę w sektorze pożyczek krótkoterminowych. Standard umowy to jedno, a wysokość dochodów to kolejna kategoria. Klient z dużymi zarobkami może liczyć na lepsze oprocentowanie, na pole do negocjacji różnych warunków zadłużenia. Kredytobiorca ze średnim portfelem i słabym zarządzaniem finansami osobistymi nie może liczyć na nic więcej niż standaryzowana oferta instytucji kredytowej. Oszczędności, udokumentowane też odgrywają paradoksalnie spore znaczenie przy analizie zdolności kredytowej. To po prostu dodatkowe, bardzo ważne zabezpieczenie spłaty zobowiązania, niezależnie od terminu obowiązywania. Dysponowanie małymi oszczędnościami, ale potwierdzonymi to już szansa do uzyskania lepszych warunków zadłużenia.

Podobnie do analizy zdolności kredytowej podchodzą banki detaliczne i firmy pożyczkowe zgodnie z nowymi normami prawnymi udzielania kredytów gotówkowych. Nie można otrzymać dodatkowych pieniędzy bez wykazania regularnych dochodów, niekoniecznie wielkich. Większość firm pożyczkowych chce potwierdzenia z ostatnich trzech, czy sześciu miesięcy w zależności od obranej polityki. Czy teraz postarasz się o wyrobienie prawidłowej zdolności kredytowej i zadbasz lepiej o zabezpieczenie budżetu domowego?

Wróć do listy artykułów